Poslední týden Tour de France: Pyrenejské vrcholy i cílová rovinka v srdci Paříže

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France pořádaný od roku 1903 je v plném proudu. Kromě tradičních úseků a finální rovinky na Champs-Élysées v Paříží mají před sebou závodníci ve středu a ve čtvrtek dvě výživné etapy. Obě mohou významně ovlivnit jak vítězství v rámci jednotlivých etap, tak konečné pořadí jezdců. Na Eurosportu 1 můžete závod sledovat s komentáři Štěpána Straky a Martina Hačeckého.

Středeční sedmnáctá etapa přinese nejnáročnější výstup letošní Tour

Muret – Saint-Lary-Soulan / Col du Portet, 178 km

Ačkoli některým fanouškům Tour de France může připadat, že v letošním ročníku organizátoři upozadili Alpy, mnohonásobně jim to vynahrazuje pohled na Pyrenejské pohoří, jež vytváří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. V pořadí sedmnáctá etapa přinese ve středu 14. července zpočátku mírné, 115 kilometrů dlouhé stoupání směřující na jihozápad od Muretu. Jakmile však jezdci dorazí k francouzské obci Luchon, čekají je tři velmi náročné úseky.

Pětašedesát kilometrů dlouhá, zato velmi intenzivní trať kopíruje etapu č. 17 z Tour de France 2018. Stoupání začne v horském průsmyku Col de Peyresourde. Tato část může ještě významně zamíchat kartami a ovlivnit výsledné pořadí závodu. Následovat za ní bude ještě strmější Col de Val Louron-Azet. Finálním a zároveň nejnáročnějším výstupem letošní Tour bude Col du Portet končící v nadmořské výšce 2 215 metrů. V roce 2018 zde překvapil Kolumbijec Nairo Quintana, který nasadil rychlé tempo a krátce po začátku stoupání předjel všechny své soupeře, čímž si vybojoval svou první etapu za posledních pět let. Překvapí Quintana i letos?

Čtvrteční osmnáctá etapa vynese jezdce až na finální vrchol Luz Ardiden

Pau – Luz Ardiden, 129,7 km

Jako by tři dny v Pyrenejích nestačily, organizátoři Tour de France přidali ještě jednu klasickou etapu se dvěma nejslavnějšími výstupy na Tourmalet a Luz Ardiden. Stejně jako u předchozího dne i v rámci čtvrtečního závodu se dočkáme strmých vrcholků, tentokrát však v poněkud kratší délce 130 kilometrů. Začne se v Pau, kde loni po startu na stejném místě v deváté etapě zvítězil Tadej Pogačar.  Odtud vede trasa k Col du Tourmalet s průměrným sklonem přes 7 %. První závodník na jejím vrcholu obdrží cenu Jacquese Goddeta. Pravidelně bývají na Tourmaletu úspěšní Francouzi, naposledy Thibaut Pinot v roce 2019, rok před ním Julian Alaphilippe.

Po náročném výstupu bude následovat sjezd do údolí, během kterého mohou závodníci popadnout dech a nabrat síly. Ty budou potřebovat pro zdolání finálního vrcholu francouzské Tour, na jehož konci je bude čekat známé lyžařské středisko v Pyrenejích Luz Ardiden v nadmořské výšce 1 715 kilometrů. V tomto úseku je poslední šance nahnat drahocenný čas, který může ovlivnit finální žebříček vítězů.

Foto: Eurosport