Poznejte neobjevenou tvář památek

Mladá úspěšná fotografka Marketa Novak ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravila edici pozoruhodných fotografií celebrit na 11 méně známých a navštěvovaných českých a moravských historických místech – (Ne)objevené tváře památek. Coby ambasadoři se před objektivem objevili například Klára Issová, Hana Vagnerová, Lucie Vondráčková, Lenny, Gábina a Petr Koukalovi či sourozenci Ponerovi. Unikátní autorský projekt vyvrcholí ve čtvrtek 1. listopadu od 19 hodin v Galerii Lapidárium v Praze závěrečnou vernisáží a aukcí 22 velkoformátových fotografií. Výtěžek z prodeje půjde na pomoc potřebným českým památkám. Veřejnost fotografie z kolekce(Ne)objevené tváře památek uvidí na zámcích a hradě, kde byly pořízeny.

Projekt (Ne)objevené tváře památek vyhrál v soutěži České spořitelny s názvem UŽ VÍM a získal čtvrtmilionový grant na realizaci. Autorka Markéta Nováková, tvořící pod uměleckým jménem Marketa Novak, vysvětluje: „Absolvovala jsem bakalářský obor Dějiny křesťanského umění na Univerzitě Karlově, k tomu profesionálně fotila a již přibližně před osmi lety jsem poprvé pocítila touhu tyto dva obory propojit. Vždy jsem se chtěla dál vzdělávat a baví mě ukazovat lidem historickou krásu, kterou v Česku máme, vždyť právě naše minulost vytváří to, kým jsme dnes. Projekt je vlastně takovou pomocí současných umělců umělcům minulým.“

Osobnosti z různých oborů, které na fotografiích představují krásy naší země, autorka vybrala pro jejich charakter a postoje k životu. „Hlavní myšlenkou bylo jednak upozornit na méně známá místa, ale také podpořit sebevědomí našeho národa. Věřím tomu, že díky neobyčejným stavbám i lidem skutečně máme být na co hrdí,“dodává Marketa Novak.Lucie Vondráčková se fotila na Nových Hradech, Lenny na zámku Nebílovy, Klára Issová na zámku Dačice, manželé Koukalovi pózovali na zámku Libochovice, sourozenci Ponerovi zamířili do Rájce nad Svitavou. Do nádherných šatů návrhářky Sandry Mark se oblékla také Hanka Vagnerová, kterou okouzlil zámek Vimperk, zpěvačku Markétu Procházkovou focení přivedlo na zámek Velké Březno, Raduň se stala cílem bio kuchařky Hanky Zemanové a zámek Uherčice navštívila hudebnice a violoncellistka Terezie Kovalová. „Měla jsem samozřejmě radost, že si mohu na focení obléknout krásné princeznovské šaty a splnit si tak sen každé dívky. A navíc jsem měla možnost pomoci památkám a stát se součástí prospěšného projektu,“ říká o spolupráci herečka Hanka Vagnerová, tvář zámku Vimperk.

Marketa Novak si projektem(Ne)objevené tváře památek splnila životní sen a zároveň dokázala, že velké výzvy se dají zvládnout i přes zdravotní handicap. Markéta nesmí namáhat svaly horní poloviny těla, nemůže manipulovat s těžkou fotografickou technikou, při práci se neobjede bez pomoci asistentů, přesto má na svém kontě řadu profesních úspěchů doma i v zahraničí. V roce 2017 skončila druhá v mezinárodní soutěži barcelonského Dodho magazínu a jako jediná Češka byla pozvána k účasti na výstavě v Paříži spolu se špičkami současné “fine art” fotografie. Letos přidala první místo v kategorii portrét na Monovisions Awards v Londýně a třetí místo ve stejné kategorii na prestižních Fine Art Photography Awards.V České republice získala také několik ocenění a byla vybrána Asociací profesionálních fotografů mezi reprezentaci ČR v mezinárodní soutěži.
Tagy: