5 tipů na rodinnou dovolenou na horách

Jste aktivní rodina a místo opékání se na sluníčku máte rádi, když se pořád něco děje? Pokud ještě k tomu nejste vyznavači horkého léta, vyražte na dovolenou na hory. Prozkoumejte kouty Jizerských hor, spojte turistiku s vodními radovánkami v Tatrách, vyzkoušejte třeba i několik sportů najednou v Livignu, obdivujte krásy smaragdových jezer ve Slovinsku a nasajte atmosféru švýcarských tradic.

Do pralesa v Jizerských horách

Jizerským horám vévodí malebná zalesněná krajina s mírnějším horským reliéfem, což pro rodiny s dětmi je ideální prostředí pro letní pobyt na čerstvém vzduchu. Projděte se po pralese a kochejte se pohledem na něj z druhénejvyšší hory Jizery. Vydejte se k Štolpišským a Novoveským vodopádům, prožijte nostalgickou jízdu v historických vlacích na železniční trati Zubačka a vystoupejte na některou z rozhleden, z nichž si můžete Jizerky prohlédnout ze všech možných perspektiv. Inspirujte se na jizerky.cz.

Na túry i do vody ve Vysokých Tatrách

Pokud vám jsou Čechy malé, vydejte se na Slovensko. V Tatrách jsou skvěle připraveni i na rodiny s kočárky. Zpevněné cesty vás zavedou do čarokrásných dolin, na Štrbské i Popradské pleso. Od 31. 7. do 3. 8. na Hrebienku probíhají Medvedie dni, kde na děti čekají soutěže, atrakce a vzdělávací aktivity. Zchladit se v horkých dnech můžete v aquaparku Tatralandia či si naopak prohřát končetiny v termálních lázních Bešeňová. Vše o Vysokých Tatrách najdete natatry.sk.

Za sportovním vyžitím do Livigna

V Livignu se sportovně i kulturně vyřádí celá rodina. Můžete se vydat na túru s profesionálním průvodcem, prozkoumat údolí na kole, čeřit hladinu jezera na kajaku či šlapadle, zaplavat si i odpočinout v relaxačním centru Aquagranda Active You nebo se seznámit se životem na farmě. Nejmenší prožijí den plný her a zábavy v klubu Lupigno, ti větší se vydají do lanového parku Larix nebo zdokonalí jízdu na kole. Od 6. do 13. 7. navíc ušetříte s akcí Family week se slevami na ubytování, lanovky a vstupy do nejrůznějších atrakcí. Naplánujete si svou dovolenou na livigno.eu.

Za smaragdovými jezery do Slovinska

Slovinské hory získávají na oblibě. Panenská příroda a horské štíty Julských Alp berou návštěvníkům dech. Postavte si stan u Bohinjského jezera a okuste smaragdovou vodu jezera Bled. Děti, které mají rády adrenalin, se vydovádí v Bohinj Adrenaline park a celá rodina pak v Soča fun parku, kde přebrodíte průzračnou řeku Soču a slaníte se z jednoho břehu kaňonu na druhý. Díky své poloze ani mimo hory není žádný výlet daleko. Projeďte se vláčkem po monumentální jeskyni Postojna či navštivte zoo v hlavním městě Lublani. O krásách Slovinska najdete vše na slovenia.info.


Za ochutn
ávkou Švýcarských tradic

I když Švýcarsko není zrovna nejlevnější destinací, ani rodiny s dětmi se mu nemusí vyhýbat. Srdce Švýcarska leží v Bernských Alpách, kde u stanice lanovky Männlichenvede ani ne 4kilometrová naučná stezka Lieselotteweg s interaktivními stanovišti, kde si  děti vyzkoušídojit mléko či zatroubí na alpskýroh. Pujčte si lodičku a projeďte se po blankytněmodrém Thunském jezeru a navštivte místní zámečky na jeho břehu. A při nepřízni počasí se schovejte v Dopravním muzeu v Luzernu, kde se děti sklouznou po nouzové skluzavce z letadla či vyzkoušísimulátor helikoptéry. Možnosti švýcarských Alp vám rozkryje myswissalps.com.
Tagy:   ,