Lenka Dusilová pokřtí nové album Řeka na Nové scéně

Lenka Dusilová pokřtí 20. 12. na Nové scéně Národního divadla album Řeka, za které získala ocenění ve třech kategoriích hudebních cen Ceny Anděl 2020 (album roku, skladba roku a sólová interpretka roku). Křest umělecky vzniká ve spolupráci s předním vizuálním umělcem Aeldrynem ze studia Lunchmeat a hudebním tělesem Řeka Ansámbl, speciálně sestaveném pro tuto příležitost.  Lenka Dusilová slibuje návštěvníkům „audiovizuální koncertní lahůdku, která nabízí hlubší smyslový prožitek a ponor do hudby alba Řeka.”

„Nabídka na možnost uskutečnit tenhle neobyčejný  křest na Nové scéně Národního divadla v rámci mého oblíbeného festivalu Spectaculare mě nadchla k tomu, pokusit se naživo více prohloubit prožitek a přiblížit předobrazy hudebních krajin alba Řeka ve velkorysejší hudební a vizuální  formě,” říká Lenka Dusilová.

Lenka Dusilová v hudebním tělesu Řeka Ansámbl propojuje hudebníky z kapely Květy s písničkářkou Alenou Pohlovou, kteří ji v současnosti originálním a živelným způsobem doprovázejí na některých koncertech,  společně s některými hudebníky a virtuózy, kteří nahrávali a pomohli albu Řeka na svět. Mezi nimi jsou například hudebníci Miloš Dvořáček, Oskar Török, Monika Načeva a samozřejmě i hudební producenti alba Petr Ostrouchov a Ondřej Mikula aka Aid Kid.

Vizuálně křest úzce navazuje i na dlouhodobou spolupráci s VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat, se kterým ji pojí i tvorba na uměleckém obsahu a tématech v projektu Monument/um, který pomáhá ohroženým památkám v bývalých Sudetech, ze kterého deska i částečně čerpá.

„Kromě Monument/a mě inspirovalo zkoumání rodinných kořenů a zátěží, momentů, které nejsou dohledatelné. Domněnkami a fantaziemi jsem se s nimi na desce popasovala a z Řeky se tak stala poklona minulosti,“ říká Lenka Dusilová.

Koncert je zároveň součástí festivalu Spectaculare 2021 a dotýká se i projektu Monument/um, neboť část vstupného poputuje na pomoc vybraným památkám.

Koncert se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

Složení Řeka Ansámblu:

Lenka Dusilová – zpěv, akustická kytara, loops

Aid Kid – soundesign, ambient

Petr Ostrouchov – kytary, klávesy, zpěv

Martin E. Kyšperský – elektrické kytary
Aleš Pilgr – bas, elektrický kontrabas
Ondřej Kyas – kytary, klávesy, elektronika, zpěv
Jakub Kočička – bicí, perkuse

Oskar Török – trumpeta, zpěv

Miloš Dvořáček – bubny, perkuse

Načeva

Vizuální stránka koncertu – VJ Aeldryn

Světelný design – Ondřej Bylok

Křest cenami ověnčeného alba Řeka proběhne na Nové scéně Národního divadla v Praze 20. 12. od 20:00.

Vstupenky v cenových kategoriích 990 Kč, 890 Kč, a 790 Kč jsou k dostání na pokladně Národního divadla nebo on-line.

foto: Bet Orten