Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha – tři subjekty, které se nově stávají součástí jediné platformy jménem Planetum. Cílem sjednocení není jen zastřešení pražských hvězdáren a planetária, ale také jejich modernizace a změna jejich vnímání veřejností. Díky tomu bude v Praze existovat platforma s nejširším portfoliem služeb spojených s vesmírem, astronomií a kosmonautikou.
„Jsme velice rádi, že můžeme představit nový koncept Planetum, který přiblíží vesmír široké veřejnosti. Modernizací i novou podobou chceme hvězdárny a planetárium prezentovat jako moderní instituce spojující kulturu, zábavu a vzdělání,“ říká Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.
Blíž dospělým i dětem
Hvězdárny a Planetárium hlavního města Prahy, které jsou nyní nově sdruženy pod jednotný název Planetum, se dočkají nového loga i vizuálů. „Při tvorbě nové podoby vizuálů jsme se drželi čistých linií
a co nejjednoduššího grafického stylu. Spojitost s vesmírem jasně naznačuje nejen název Planetum, ale i logo. Jeho hlavním symbolem je prstenec v písmenu e, který je typický hned pro několik planet,“ říká marketing manažerka platformy Planetum Dominika Šimoňaková. Za novou identitou Planetum stojí Dialogue Consultancy, na grafice se podíleli Kitchen Branding a Creative Director Matija Vujovic. A nejde jen o změnu názvu a loga. Cílem je celková modernizace a touha přiblížit se dospělým i dětem, zvýšit vnímání hvězdáren i planetária jako moderních zábavně vzdělávacích institucí, které mají co nabídnout nejen školám, ale stanou se i oblíbeným cílem rodinných výletů. „Nechceme jen předávat fakta a strohé informace, rádi bychom návštěvníky nadchli a inspirovali. Chceme ukázat, že vesmír je plný zajímavostí, dobrodružství a že je to místo plné zábavy,“ vysvětluje Šimoňaková.
Vesmírná zábava pro celou rodinu
Planetum nabízí chytrou vesmírnou zábavu – sledování planet, hvězd, Slunce, Měsíce a vesmírných objektů, návštěvu výstav, komentovaných prohlídek a filmů, interakci s vesmírem prostřednictvím nejrůznějších trenažerů a simulátorů, na kterých se návštěvníci mohou plně vžít do kůže astronauta či astronoma. „Planetum má jediné poslání – přenést touhu po poznání a vzrušující proces odhalování tajů vesmíru na širokou veřejnost,“ doplňuje Dominika Šimoňaková. Za jeho chodem stojí uznávaní odborníci, kteří své znalosti i vědomosti sdílí s návštěvníky. Sjednocením Štefánikovy hvězdárny, Hvězdárny Ďáblice a Planetária Praha vznikla v České republice platforma s nejširším portfoliem služeb spojených s vesmírem, kulturou a zábavou.
Nový program i kabát planetária
Sjednocení do platformy Planetum, za níž stojí není jedinou novinkou, která pražské planetárium čeká. Veřejnost se může těšit na nové filmy v programové nabídce. V minulosti nabízelo planetárium převážně statické komponované programy, od této chvíle se jedná o skutečné plně animované a hrané filmy, promítané na největší projekční plochu v ČR. Nový titul Horizon, který bude mít premiéru v lednu, bude v České republice promítán jako v první zemi na světě, nepočítaje zemi původu Japonsko. Už teď Planetum nabízí pestrou škálu špičkových filmů, jako například Naše bouřlivá planeta, Hvězdy Mayských bohů, jedinečný program Má vlast připravený ku příležitosti 100. výročí vzniku ČSR nebo animovanou pohádku Polaris, která je světově nejúspěšnější pohádkou pro planetária.
Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně, která svou otevírací dobou patří k veřejnosti nejpřístupnějším hvězdárnám na světě, prochází v současné době největší rekonstrukcí za posledních 40 let. V jejím přízemí vznikají nové prostory pro návštěvníky, rozšiřuje se vstupní hala, vzniká prostor pro občerstvení i nová studovna. V budoucnu by na jejím pozemku mělo vzniknout také letní kino.
Planetárium Praha, které patří mezi největší planetária na světě, bude v následujících letech procházet komplexní rekonstrukcí. Změna dispozic, rozšíření výstavních prostor, výměna 50 let staré projekční plochy, nový projekční systém – takové jsou plány vedení, se kterými se obrátí na nově vznikající Radu hl. m. Prahy. Po celkové rekonstrukci, jejíž délka je odhadována na pět let, by pražské planetárium mělo být nejmodernějším planetáriem Evropy.