Mladé Slovenky jsou sebevědomější než Češky

Věděli jste, že 9 z 10 dospívajících děvčat na celém světě chce na svém těle něco změnit? A že 6 z 10 teenagerek se z důvodu nespokojenosti s vlastním vzezřením vyhýbá svým oblíbeným činnostem? Exkluzivní průzkum značky Dove ukazuje, že tělo je pro velkou část mladých Češek a Slovenek zdrojem úzkostí.

Až 39 % mladých Češek a 33 % Slovenek, které nejsou spokojené s vlastním tělem, přiznalo, že právě tento pohled je překážkou, aby veřejně prezentovaly svoje stanovisko. Z průzkumu vyplývá také to, že více než třetina Češek může mít problém s tím, aby šly na plovárnu, nebo se přihlásily do sportovního kroužku. Dobrou zprávou však je, že oproti zbytku světa si naše děvčata dávají větší pozor na svoje zdraví. Zatímco ve světě 8 z 10 dívek nenavštíví lékaře, protože se stydí za svoje tělo. Na Slovensku a v ČR toto riziko podstoupí jen jedno z 10 dotázaných děvčat.

Sociální sítě vytváří ideály krásy

Za tímto nízkým sebevědomím stojí například nadměrné používání sociálních sítí, kde dívky vídají mnoho celebrit a modelek. Ty mohou na Instagram či Facebook přidávat fotky, které jsou upravené nebo naaranžovány tak, aby na nich ženy vypadaly dokonale. Dívky odtud pak čerpají ideály ženské krásy a dbají na to, aby byly hubené. V něčem ale mohou být sociální sítě i prospěšné. „Na druhou stranu má používání sociálních sítí mnoho pozitivních atributů, které napomáhají rozvoji dívek. Naučí se být samy sebou, sdílet své problémy a otevřeně hovořit o svých pocitech,“stojí ve studii.

Ne všechna česká a slovenská děvčata trpí nízkým sebevědomím. I ty, které jsou sebejistější, ale mnohdy nejsou hrdé na to, že jsou děvčaty. Ve světě je přitom 81 % děvčat hrdých na své pohlaví. Slovenky a Češky oproti světu také zaostávají ve vnímání vlastní krásy. Výsledná čísla jsou až šokující. Zatímco ve zbytku světa se 79 % sebevědomých děvčat považuje za krásné, na Slovensku to o sobě poví jen 4,4 % dotázaných a v ČR je toto číslo dokonce ještě nižší – 2,59 %.

Co s tím?

Ve složitém období dospívání je důležité pomoct svojí dceři vybudovat si zdravý vztah ke svému tělu. Nevhodná poznámka, nedostatek komunikace v rodině, či přehnané nároky dokážou se sebevědomou dospívající dívkou pořádně zatřást. Zvládnout období puberty je tak i pro samotného rodiče nesmírně náročná úloha a není proto hanbou nechat si poradit. Značka Dove proto vytvořila příručku „Sama sebou“, která má rodičům na celém světě pomoct vychovat spokojené, přirozeně sebevědomé a především šťastné mladé ženy. Příručka obsahuje nejen rady a tipy ohledně těch nejdůležitějších vlivů na sebedůvěru, ale pomůže vám také s identifikací jednotlivých problémů ohrožující sebevědomí vaší dcery. K dispozici na stáhnutí ji najdete zde bit.ly/doveprojektsebeduvery.