Semifinále ilustrátorské soutěže RAW Art Wrestling zná své obsazení

Letošní 4. ročník mezinárodní soutěže vizuálních umělců RAW 2017–2018 má před sebou semifinálový souboj, který proběhne v prostorách HUB Logicworks 1. března. Svede na jedno místo nejen 24 umělců, kteří si ve 4 kategoriích během 120 minut pokusí vykreslit vstupenku do finále, ale nastíní i aktuální trendy v digitální ilustraci.

Na 90 výtvarníků ze střední Evropy zaslalo celkem 140 děl ve 3 online kvalifikačních kolech mezinárodní ilustrátorské soutěže RAW Art Wrestling, které probíhaly v listopadu a prosinci 2017 a v lednu 2018. Pro každé kolo bylo vyhlášeno unikátní téma a pro jeho ztvárnění si amatérští i profesionální umělci mohli vybrat ze 4 kategorií, a to Illustration, Character design, Comics nebo Speed sculpture (sochařina fyzická i virtuální), a to jak v analogové, tak digitální technice. Odborná porota po každém kole vybrala jednoho z každé kategorie a techniky, který postoupil do semifinále, tedy 2 x 12 výtvarníků.

Mezi nimi je např. v kategorii Comics Rado Repický, který je oblíbeným výtvarníkem slovenských hudebních skupin a karikaturista, v Character design Marek Rakučák aka RAKETA, který prochází dny s tužkou za uchem a počmárá vše, co mu přijde pod ruku, v Illustration Matyáš Prošek aka MAT, který kreslí spíše stíny a prokousává se slupkou, pod níž je vše spojené a propojené, nebo Andrea Belen Arceaka Andrejka, původem z Argentiny, kterou baví ilustrace a character design a pracuje pro filmovou produkci v Praze, Speed sculpting reprezentuje např. Ondřej Dufek, který občas čmárá, občas něco modeluje a soutěže se účastní již potřetí.

Jen 120 minut dělí od finále

Pro semifinále byly vybrány prostory HUB Logicworks v Praze. Akce začne v 18.00 hod. bohatým doprovodným programem a samotná soutěž bude zahájena v 19.00 hod. Jaké bude soutěžní téma, to se výtvarníci dozví až v místě konání. Poté dostanou 120 minut na vytvoření díla ve své kategorii a technice.

Jejich konání bude přihlížet pětičlenná porota, kterou tvoří renomovaní odborníci z branže – antverpský ilustrátor DZIA, čerstvý autor největšího murálu v ČR v Humpolci, Vladimír Strejček, zakladatel studia DRAWetc., Ilona Polanski, úspěšná česká výtvarnice knižních obálek a ilustrací, Ivan Michal, koncept artista působící v Berlíně a Daniel Špaček, autor designu dětské televize ČT Déčko a korporátních identit.

Trendy v digitální ilustraci vévodí doprovodnému programu

To, že RAW není jen výtvarná soutěž o talentu a odvaze, ale i o učení se, rozšiřování znalostí a navazování kontaktů, dokazuje doprovodný program. Účastníci budou mít možnost si prohlédnout výstavu s názvem Rozšířená realita, která představí stávající a nové tvorby (Štěkací pes, Zeměkoule, Lidičky, Drawetc. růžový, Drawetc. modrý, Pianko, Plechovka). Lákadlem budou jistě streamované rozhovory s odborníky na téma Trendy v digitální ilustraci, na nichž přislíbili účast Vladimir Strejček, zakladatel DRAWetc., Ivan Malík z Logicworks nebo Jens Kellersman z Wacom. A jeden z umělců si kromě případného postupu do finále bude moci odnést i titul Miss sympatie napříč všemi kategoriemi, který připadne dílu, jemuž hosté přidělí nejvíce štítků.

Online stream semifinále bude možné sledovat na Facebooku RAWbyDrawetc a finále, kam postoupí nejlepších 8 ilustrátorů, pak v dubnu i naživo.