Soubor Cimrman English Theatre přiveze českého génia do Ameriky

Ono to funguje! To nejspíš vykřikl český rodák a nedoceněný génius Jára Cimrman u zrodu svých vynálezů. Podobně překvapené zvolání se ozvalo před třemi lety také při premiéře souboru Cimrman English Theatre na Žižkově, když zde návštěvníci spatřili první “cimrmanovské” představení v anglickém jazyce. Nezaměnitelný český humor pochopili a užívali si i cizinci a to nabídlo jedinečnou příležitost konečně Cimrmana vyvézt do zahraničí. Nyní se oblíbené hry Záskok dočkají i diváci na Manhattanu. Z amerického výletu vznikne i originální dokument, který lze již nyní podpořit v crowdfundingové kampani na Hithitu.

Jára ze Žižkova na Manhattan

Nejoblíbenější fiktivní postavu českých dějin, vědce, pedagoga a umělce Járu Cimrmana čeká nová epocha. Soubor Cimrman English Theatre, složený z v Praze žijících herců převážně anglického nebo amerického původu, si zamiloval poetiku her Járy Cimrmana a již od roku 2014 vystupuje s anglickou verzí představení Záskok a Dobytí Severního pólu. S úspěchem, který u anglicky mluvicích diváků za ty roky zaznamenali, se herci rozhodli, že českého génia vyvezou za moře.

Od 19. 4. do 28. 4. bude soubor Cimrman English Theatre vystupovat v New Yorku a Washingtonu s anglickou verzi divadelní hry Záskok (The Stand in). Cimrmanova cesta však nebude jen tak obyčejným výletem.

Uspěje Cimrman u Američanů?

Z unikátního výjezdu anglosaských velvyslanců české kultury na americký kontinent chce totiž David Smoljak natočit originální dokument. Prostředky na natáčení filmu chce získat přes crowdfundingový portál Hithit. S kamerou navštíví Thomas Edison Center v Menlo Park, kde zjistí, jestli je u vystavených exponátů Edisona přidáno i jméno českého mistra, Washington navštíví kvůli kontrole patentového úřadu, kam 14. února 1876 přišel Graham Bell přihlásit telefon o 5 minut dříve před Járou Cimrmanem. Na znamení nesouhlasu s tímto skandálním rozhodnutím zde celý soubor také nebojácně ukryje svou protestní nótu!

Výtěžkem z kampaně na Hithit by měly být částečně pokryty náklady na uskutečnění projektu, zejména na samotné natáčení filmu. Mezi odměnami pro své podporovatele jsou zahrnuty čestné vstupenky na představení The Stand in v Žižkovském divadle Járy Cimrmana (s výsostným právem výběru, zda bude host sedět vpravo či vlevo), nebo pozvání na slavnostní projekci filmu Cimrman dobývá Ameriku.

“Nazvali jsme celou kampaň Cimrman dobývá Ameriku!,” říká k tomu David Smoljak. “Ta představa je samozřejmě trochu absurdní. Ale přesně takový je samotný Jára Cimrman!”