Uklízejte chytře. Tyto přístroje vám pomohou

Je tu období jarního úklidu! Díky nejrůznějším technologickým „vychytávkám“ si však při péči o domácnost můžete ušetřit spoustu času a energie…Využijte výdobytky moderní doby!

Domácnost bez prachu a nečistot

Nejen alergici a ti, kdo mají doma chlupaté domácí mazlíčky, ocení, když podlaha v domě zůstane beze smítka. Aby byl úklid podlahy co nejrychlejší a nejefektivnější, je důležité zvolit vysavač s výkonným motorem, který zajišťuje vysoký sací výkon –pak je vysávání hračka.

Tip: Inteligentní vysávání nabízí například vysavač Dyson V11, který sám rozpozná povrch a automaticky mění otáčky motoru při přechodech mezi koberci a tvrdými podlahami. Díky bezkabelové technologii navíc usnadňuje vysávání kdekoliv v domácnosti – vyčistíte nejen podlahy, ale zbavíte se i prachu na nábytku, žaluziích, gauči nebo drobků z linky…Pořídit lze za 16 990 Kč.

Nanotechnologie zjednoduší úklid

Nanotechnologie jsou oborem, který se rozvíjí velmi dynamicky a pomáhá v různých oblastech. Může být užitečným pomocníkem i pro domácnost, jelikož díky ošetření nanokosmetikou lze na různých povrchách vytvořit neviditelnou ochrannou vrstvu, která pronikne do mikrotrhlin či nerovností a vyhladí jej. Díky tomu se odpuzuje prach, voda, mastnota a jiné částice. Pro odlišné materiály se využívají různé produkty – na dřevo, textil, sklo, kůži, keramiku atd. Lze tedy ošetřit jak lakovaný nábytek, tak i sedací soupravy, nerezovou lednici či skleněný sprchový kout. Budou se pak méně špinit a hospodyňkám ušetří čas strávený úklidem.

Tip: Zavádění nanotechnologií je novým trendem i v oblasti stínicí techniky. Je možné kupříkladu aplikovat speciální samočisticí nátěry na povrch lamel venkovních žaluzií, což významně sníží finanční a časovou náročnost údržby stínicích prvků,“ říká Bohumír Blachut,majitel společnosti ISOTRA, která patří k technologickým lídrům na trhustínicí techniky.

Když se okna čistí samy…

Skla oken už nemusíte ručně umývat a leštit – tuto práci lze přenechat robotickým čističům, které se stávají oblíbenými pomocníky v domácnosti. Pořizují si je zejména ti, kteří mají v domech velké skleněné plochy a robot jim tak ušetří spoustu času a úsilí. Přístroj se ve vertikální poloze udrží díky podtlaku – ke sklu se „přicucne“. Levnější modely jsou připojeny do elektrické sítě, ty dražší fungují i bezdrátově. Dají se ovládat dálkovým ovladačem a některé dokonce prostřednictvím chytrého telefonu. Čistí nejen okna, ale i sprchové kouty či zrcadla.

Tip: Na trhu lze najít robotické čističe oken od různých značek, cena se pohybuje od 6 000 korun.

Automatické zalévání květin

Automatické zavlažování zahrady je dnes možné vidět u mnoha rodinných domů, stejně tak jsou rozšířené samozavlažovací truhlíky. Nemusíte se díky nim starat o pravidelné zalévání, ani se bát, že vám květiny zhynou po dobu dovolené, nebo v případě, že je zapomenete zavlažit…

Tip: Pokud i pro zavlažování květinových truhlíků hledáte sofistikovanější systém, můžete využít sady s čerpadlem a vestavěným časovačem (například Gardenas 25 kapači za 3290 Kč).

Chytrá lednice ušetří čas

Moderní chytrélednice dnes dokážou divy – poslouchají vaše hlasové příkazy, umí vám z ingrediencí sestavit recept, útroby můžete překontrolovat na dálku díky smartphonu, poradí vám, jaké potraviny prochází a co je potřeba dokoupit, pustí na LCD displeji televizi či hudbu a mohou se stát hubem pro ovládání dalších prvků chytré domácnosti (např. osvětlení, klimatizace, zámek atd.)…

Tip: Tyto vysoce inteligentní přístroje (například chladnička Family Hub za 79 990 Kč) nejsou v domácnostech ještě zcela běžné, ale i cenově dostupnější lednice mají celou řadu „vychytávek“ – například speciální přihrádku s nižší teplotou, která uchovává maso či ryby čerstvé až sedm dní, StopFrost(Nofrost) systém, díky němuž není třeba odmrazovat nebo technologie Active Oxygen Systém, uvolňující molekuly ozonu, které zamezují vzniku bakterií a zápachů…