Nová kolekce NFT od Automobilist oživuje legendy závodu 24 hodin Le Mans

Nejstarší a nejslavnější vytrvalostní automobilový závod na světě, 24 hodin Le Mans, vstupuje do své 90. sezóny. Český start-up Automobilist připravil k této příležitosti kolekci NFT na online tržišti s digitálním uměním Bitski nazvanou Legends of Le Mans Vol II. Její součástí je i jeden z nejklasičtějších velkoformátových obrazů s vítězem závodu v roce 1970 – Porsche 917K.

Jubilejní 90. ročník 24 hodin Le Mans začíná v sobotu 11. června 2022. Zároveň uplyne 99 let od vůbec prvního závodu v roce 1923.

Foto: Automobilist

Automobilist, který na svých uměleckých dílech oživuje klíčové momenty z historie i současnosti motorsportu, navazuje na vloni zveřejněnou kolekci NFT Legends of Le Mans. Hlavní položkou na letošním seznamu digitálních uměleckých děl je fine art nazvaný German Engineering, Hollywood Ending.

Vypráví příběh německého pilota Hanse Hermanna. Ten před závodem v roce 1970 slíbil manželce, že pokud triumfuje, okamžitě ukončí kariéru. Trochu při tom žertoval, ve třiačtyřiceti se ještě na důchod necítil. V posledních letech byl ale na okruzích svědkem několika tragických úmrtí, a když se mu na deštivé trati v Le Mans za volantem Porsche 917K podařilo opravdu získat největší vítězství kariéry, rozhodl se, že slib dodrží. Pro Porsche to byla historicky první výhra, v dalších letech jich německá značka v Le Mans přidala ještě 18.

Do aukce na online tržišti s digitálním uměním Bitski míří pouze jeden kus tohoto fine artu, na jehož tvorbě tým kolem kreativního šéfa Automobilist Jana Rambouska pracoval několik tisíc hodin. Dražba startuje 1. června ve 22:00 a potrvá pouze 24 hodin, vyvolávací cena je 2000 dolarů (asi 46 000 Kč). Výherce kromě NFT získá i tištěný fine art s podpisem samotného Hanse Hermanna.

Foto: Automobilist

Kolekce NFT Legends of Le Mans Vol II., která bude na Bitski dostupná od pondělí 30. května od 17:00, obsahuje tři postery s Porsche 917K v designu „Salzburg“ a „Martini“ a Fordem GT40 a také tři pohyblivé digitální modely těchto aut, tzv. turnarounds. Jejich cena se pohybuje od 150 do 750 dolarů.

„Devadesát devět let, to je opravdu dlouhý seznam vozů, pilotů a příběhů, které se odehrály na okruhu v Le Mans. Jsme hrdí na to, že kromě oficiálního obchodu 24H Le Mans Print Store můžeme každoročně představit i další digitální produkty týkající se tohoto výjimečného závodu,“ říká Pavel Turek, partner a spoluzakladatel Automobilist.