Nejočekávanější události na Jamajce v roce 2023

Na Jamajce to žije hudbou a sportem. Zde je několik akcí, které by vám příští rok mohly pomoci při volbě termínu cesty na nádherný karibský ostrov, který dal světu reggae a nejrychlejší muže a ženy světa.

HUDBA

Reggae Sumfest je vůbec největší hudební festival nejen na Jamajce, ale v celém Karibiku. Připomíná, že Jamajka dala světu reggae a zásadně ovlivnila žánry jako je R&B, hip-hop, ska, reggaeton a dancehall. Mimochodem dancehall, podžánr reggae, vznikl v tančírnách Kingstonu, kde mladí tancovali na parketu na skladby pouštěné z domácích aparatur. Dancehall má v sobě víc digitálních prvků než reggae, zásadní je však samotný tanec. Pokud nejste Jamajčan, budete mít možná problém některé pohyby zvládnout, ale za pokus to stojí. Na téměř týdenním Reggae Sumfest vystoupí elitní domácí i zahraniční interpreti.

Kdy: 16.–22. července 2023
Kde: Montego Bay

Další významný hudební festival na ostrově je Rebel Salute, který koná od roku 1994 každý leden u příležitosti narozenin DJ a promotéra Tony Rebela (narozen 1962). Rebel Salute se sympaticky odlišuje od jiných podobných akcí tím, že se na něm nekonzumuje alkohol ani maso.

Kdy: 20.–21. ledna 2023
Kde: Grizzly’s Plantation Cove, Priory, St. Ann

Hudba na Jamajce není však jen reggae. Svědčí o tom Jamaica Jazz & Blues Festival, One World Ska & Rocksteady Music Festival v Kingstonu nebo akce „Back to the Island“, během níž bude od 5. do 9. ledna v Jewel Paradise Cove v Runaway Bay vystupovat rocková skupina Hanson.

Foto: archiv

SPORT

Reggae se neobjevuje pouze na hudebním pódiu. V Negrilu se koná světoznámý Reggae Marathon, kde se profesionální i amatérští běžci nechávají unášet dobrou náladou a běží maraton, půlmaraton nebo závod na 10 km do rytmu karibské hudby.

Kdy: prosinec 2023 (letošní ročník se koná 4. prosince 2022)
Kde: Negril

Pro sportovní nadšence je kromě maratonu nezbytností zúčastnit se i terénního triatlonu Jakes. Skládá se z 300 metrů plavání v moři u pláže Treasure Beach na jižním pobřeží, následuje 25kilometrová jízda na kole a konečně sedmikilometrový terénní běh. Zatímco stovky sportovců soutěží, ještě víc diváků je povzbuzuje. Závod končí předáváním cen pro každého a velkou párty – jaké také na Jamajce jinak.

Kdy: 29. dubna 2023
Kde: Treasure Beach, South Coast

JAK SE DOSTAT NA JAMAJKU?

Z České republiky a ze Slovenska se na Jamajku pohodlně dopravíte s leteckou společností Condor, například takto: