Plánujete výlety po Evropě na kole? V hostelech a&o s vámi může na pokoj

Hostelový řetězec a&o má rád kola i cyklisty. Bicykl je možné si nyní vzít s sebou na pokoj. Bude tam v naprostém bezpečí a máte ho okamžitě po ruce. Akce Bike Plus oslovuje stále rostoucí počet hostů, kteří přijedou na svém kole, často velmi drahém. Bezpečné ubytování pro milovaný bicykl stojí pouze 5 euro za noc.

Kolo je čím dál tím oblíbenější dopravní prostředek na dlouhé cesty i na objevování měst. Nevypouští škodlivé emise ani skleníkové plyny a zcela vás zbavuje zásadního stresu řidiče auta ve městě, který se dá vyjádřit otázkou: kde zaparkovat?

Na nápad ubytovat kolo přímo na pokoji přišel jednapadesátiletý Torsten Loos, který je od roku 2017 provozním ředitelem a&o. Denně najezdí berlínskými ulicemi přes 60 kilometrů: Jeho každodenní trasa z domova ve Falkensee v Braniborsku do práce v centrále a&o na ulici Adalbertstraße v centru Berlína měří 30 km.

„Kolo je nejlepší způsob pro dopravu městem,“ říká Torsten. Co mělo být zpočátku pravidelným tréninkem u něj postupně přerostlo v životní postoj. Torsten zároveň přispívá k ekologické strategii a&o, mezi jejíž cíle patří do roku 2025 dosáhnout nulových emisí.

Bike Plus lze objednat předem emailem nebo telefonicky. Dostupnost je omezená pouze kapacitou toho kterého hostelu. Tato služba je výhodná i pro hosta-cyklistu: pokud to je možné, dostane větší pokoj pro sebe i své spolucestující.

V jakých evropských městech, kde se nachází aspoň jeden hostel a&o, se na kole jezdí nejlépe? Zde je náš výběr pěti měst, která jsou k cyklistům nepřívětivější.

Pět nejlepších evropských cykloměst

1. Amsterdam, Nizozemsko | a&o Amsterdam Zuidoost

Amsterdam je městský cykloráj, kde je kol dokonce víc než lidí. Cyklistika je ideální způsob objevování tohoto jedinečného města, které je protkáno 515 kilometry cyklostezek. Můžete jezdit podél kanálů, můžete se vydat i na venkov a kochat se krajinou. Fantastickou cyklistickou infrastrukturu oceníte i při projížďce nádhernými ulicemi čtvrti Jordaan či obchodní zóny Nine Streets. Výhod iniciativy a&o Bike Plus můžete využít při rezervaci pobytu. Ceny za osobu a noc začínají na 17.82 eurech.

2. Berlín, Německo | a&o Berlin Mitte

Berlín patří na celém světě mezi města s nejvyšším počtem lidí, kteří dojíždějí do práce na kole. Vedle vysokého počtu cyklistů má Berlín také vynikající cyklistickou infrastrukturu – berlínské cyklotrasy měří přes 620 kilometrů. Na kole můžete navštívit místa jako je berlínská zeď, Braniborská brána nebo zoologická zahrada, a mnohá další. Využijte nové akce Bike Plus a zarezervujte si pobyt. Ceny začínají za 32,38 eurech za noc.

3.  Praha, Česká republika | a&o Prague Rhea

Městská cyklistika již pár let získává v Praze na oblibě. Je to vidět i na hojné výstavbě cyklostezek a cyklistických pruhů na silnicích. Chcete-li poznat nádherný svět skalnatého kaňonu Vltavy, který je jakoby oddělen od okolní krajiny, můžete jet po cyklostezce bez jakéhokoli motorového provozu z Řeže u Prahy po pravém břehu, přes Klecany, kolem zoologické zahrady, pak podél říčky Rokytky až na Černý most, případně dál po nábřeží Vltavy přes hipsterskou náplavku a pak dál až do Vraného nad Vltavou. Poměrně hustá železniční síť v Praze umožňuje dopravit se do spousty výchozích míst, případně se vlakem můžete z výletu vrátit. S kolem lze cestovat také metrem, nikoli však v tramvaji či autobusu městské dopravy. Projezdit Prahu křížem krážem, nejen po rovině kolem řeky, vyžaduje ovšem jistou fyzickou kondici – sami poznáte, že Praha je dost kopcovité město. Nejde-li vám o sport, je Praha ideálním místem pro elektrokolo. Ceny od 9,82 eur za osobu a noc.

Městská cyklistika již pár let získává v Praze na oblibě. Je to vidět i na hojné výstavbě cyklostezek a cyklistických pruhů na silnicích. Chcete-li poznat nádherný svět skalnatého kaňonu Vltavy, který je jakoby oddělen od okolní krajiny, můžete jet po cyklostezce bez jakéhokoli motorového provozu z Řeže u Prahy po pravém břehu, přes Klecany, kolem zoologické zahrady, pak podél říčky Rokytky až na Černý most, případně dál po nábřeží Vltavy přes hipsterskou náplavku a pak dál až do Vraného nad Vltavou. Poměrně hustá železniční síť v Praze umožňuje dopravit se do spousty výchozích míst, případně se vlakem můžete z výletu vrátit. S kolem lze cestovat také metrem, nikoli však v tramvaji či autobusu městské dopravy. Projezdit Prahu křížem krážem, nejen po rovině kolem řeky, vyžaduje ovšem jistou fyzickou kondici – sami poznáte, že Praha je dost kopcovité město. Nejde-li vám o sport, je Praha ideálním místem pro elektrokolo. Ceny od 9,82 eur za osobu a noc.

4. Budapešť, Maďarsko | a&o Budapest City

Další skvělou cyklistickou destinací je Budapešť. Můžete vyjet po nádherných trasách podél Dunaje, kdekoli po městě i do okolních kopců. Rozmanitý a bohatý krajinný ráz města umožňuje zažít různé druhy terénu, takže na své si přijdou všichni cyklisté, bez ohledu na zdatnost. Maďarské hlavní město navíc rozvíjí cyklistickou infrastrukturu, takže pohyb na kole bude ještě pohodlnější. Ceny ubytování začínají na 18,54 eurech za osobu a noc.

5. Hamburk, Německo | a&o Hamburg Reeperbahn

Hamburk je ideální pro cestovatele, kteří rádi jezdí podél vody. Oblíbené trasy vedou kolem krásného jezera Alster, podél Labe i přes vřesoviště Altes Land. Spousta cyklotras také protkává centrum města, kde se návštěvníci mohou ponořit do bohaté místní kultury. Hamburg má hustou síť cyklostezek, 150 půjčoven kol a spoustu otevřeného prostoru. Je to nádherné a příjemné město. Ceny jsou od 32,67 euro za osobu a noc.

foto: a&o hostels