Zima v Livignu přichází už v říjnu a na běžkách

Skipass zdarma na začátku a na konci sezóny, 115 km sjezdovek, snowparky, bezkonkurenční bezcelní zóna, vytříbená gastronomie, aktivity pro rodiny s dětmi, každodenní profesionální servis pro freeriding, nejvýše položené relaxační centrum v Evropě a nadšení pro biatlon. To je  Livigno – ráj zimních sportů.

Běžkařská sezóna od října

Livignojiž 19. října otevře prvním nadšencům běžkařskou trať o délce 2,5 km z přírodního sněhu, který se pomocí unikátní techniky „snowfarm“ podařilo uchovat z předchozí zimy. S přibývajícím sněžením se běžkaři budou moci vydat na tratě dlouhé 30 km. Začínají v centru města a vedou do oblastí Forcola a Alpe Vago. Vedle podmínek pro klasické lyžování se Livigno pyšní i biatlonovou střelnicí se 12 elektronickými terči.

Na sjezdovky od listopadu

Oficiální zahájení zimní sezóny proběhne 30. listopadu. Na milovníky sjezdového lyžování zde čeká 115 kilometrů sjezdovek, které začínají ve výšce 1816 m. n. m. a končí až ve 2900 m. n. m. Areály Carosello 3000 a Mottolino dohromady nabízí 12 černých, 37 červených a 29 modrých sjezdovek, které obsluhuje 6 kabinkových lanovek (Carosello 3000 I a II, Mottolino, Livigno Centre Tagliede I a II, Cassana), 14 sedačkových lanovek a 11 lyžařských vleků.

Na obou stranách údolí se nachází snowparky – Mottolino Fun Mountain a The Beach na Carosello 3000, které patří mezi nejlepší nejen v Itálii, ale i v zahraničí, a to zejména díky kreativitě a designu překážek, skoků a eventů. Pro ještě lepší a rychlejší dostupnost bude od začátku sezóny posílena kyvadlová doprava, díky níž bude přejezd mezi oběma areály otázka pouze několika minut.

Skipass zdarma a Family Week

Stejně jako každý rok Livigno přichází s tradiční akcí Skipass zdarma. Ten můžete získat při  ubytování minimálně na čtyři noci ve vybraných hotelech či na sedm nocí ve vybraných apartmánech v období od 30. listopadu – 20. prosince 2019 a dále od 13. dubna do 3. května 2020. Na podobném principu je založen i rodinný týden (Family week), který je skvělou příležitostí, jak si užít vysokohorský vzduch a přitom nezruinovat rodinnou peněženku. V týdnu od 25. do 31. ledna 2020 a od 28. března do 3. dubna 2020 má jedno dítě do 12 let v doprovodu dvou platících rodičů zcela zdarma: ubytování v hotelu (u apartmánu sleva 15 %), skipass, zapůjčení vybavení a lyžařské lekce. Každé další dítě, které se narodilo v roce 2006 a později, získá slevu 50 % ze standardních cen objednaných služeb.

Ráj pro freeridery a milovníky heliskiingu

Na své si přijdou i nadšenci neupravených svahů s čerstvým prašanem. Místní Outdoor Centrum díky jedinečnému Freeride Projektu každé ráno aktualizuje lavinové zpravodajství s doporučením, kam se vydat za nejlepším sněhem. Tyto informace jsou dostupné na oficiálních webových stránkách Livigna (livigno.eu) či na informačních tabulích rozmístěných po údolí. Zážitek z freeridu si můžete okořenit i heliskiingem a dostat se tak vrtulníkem za pár minut na panenské svahy. Livigno je totiž jedním z mála míst v Evropě, kde je heliskiing povolen. Jedno svezení i s průvodcem vyjde na 190 eur při počtu čtyř lidí v helikoptéře.

Aktivity napěchované zážitky

Vedle lyžování nabízí Livigno mnoho dalších aktivit. Za krásami přírody a křupajícím sněhem se můžete vydat v koňském sedle, na fat bikách – speciálních kolech uzpůsobených pro jízdu na sněhu, na skútru, sněžnicích či skialpových lyžích. Milovníci adrenalinu neodolají paraglidingu a ti, co rádi stojí nohama na zemi, využijí možnosti si zabruslit na zamrzlém jezeře.

Svět her pro děti

V Livignu dobře vědí, že děti se musí při sportovních výkonech hlavně bavit. Proto je pro ně připravena mimo klasické lyžařské školy (s více než 150 zkušenými profesionálními lyžařskými instruktory) i speciální 100 metrů dlouhá sáňkařská dráha, Tubing slope – speciálně upravená sjezdovka, která se sjíždí na nafukovacích kruzích, Border Zoo – dětská sjezdovka s širokými zatáčkami lemovaná pozoruhodnými siluetami místních zvířat. Děti do tří let si užijí sjedovky s dobrodružnými prolézačkami a závodními dráhami společně s maskotem Lupignem. Starším dětem do 7 let se zase bude věnovat maskot Yepi.

Nákupy v bezcelní zóně a relax v Aquagranda Active You

Další populární činností v Livignu je nakupování, a to především díky poslední bezcelní zóně v rámci EU, která zaručuje bezkonkurenční ceny značkového oblečení, parfémů, pohonných hmot či lihovin. Tato výsada byla horskému městečku udělena císařem Napoleonem, a to z důvodu jeho  ztížené dostupnosti (až do 50. let 20. století sem nevedla žádná silnice). A až budete mít nakupování či lyžování dost, dopřejte si odpočinek ve wellness komplexu Aquagranda Active You, z něhož odejdete znovuzrození a plní sil, nebo ochutnejte některou z místních pochoutek.

Legendární Bombardino a bresaola

V neposlední řadě je lákadlem tohoto „Malého Tibetu“ uprostřed Alp také italská gastronomie ovlivněná Švýcarskem. V restauracích a krámcích to voní po bylinkách, sušeném masu a sýru. Zdejším delikatesám vévodí bresaola. Jedná se o temně červené tenké plátky sušeného nasoleného hovězího masa, které pochází z býků z Lombardie, pokapané olivovým olejem a doplněné o plátky parmazánu. Z nápojů si nesmíte nechat ujít legendární Bombardino, které vzniklo spojením nápoje Advoocat či podobného vaječného likéru a brandy a servíruje se se šlehačkovou špičkou, nebo pivo La Birra di Livigno z nejvýše položeného pivovaru v Evropě.
Tagy: