Českým národním koktejlem byl zvolen Beton!

Drink Beton bude reprezentovat Česko v prestižní koktejlové knize IBA. Do exkluzivní společnosti nejlepší stovky míchaných nápojů reprezentujících jednotlivé státy světa se dostal díky vítězství v anketě, kterou uspořádala Česká barmanská asociace. V ní veřejnost rozhodla o tom, že českým národním koktejlem je právě drink namíchaný z Becherovky. Přijďte ho ochutnat do zbrusu nové Becher zóny, která bude během léta cestovat po českých hudebních a foodies festivalech.

Česko hledá koktejl

Hledání českého národního koktejlu uspořádala Česká barmanská asociace. Do finále pak Beton nominovala společně s Moravským kohoutem odborná veřejnost. V rámci dubnové výroční konference České barmanské asociace se uskutečnila finálová volba, při níž více než tisícovka návštěvníků vložila své hlasy do zapečetěných uren. Beton zvítězil o 99 hlasů.

Díky tomuto úspěchu tak bude nově zařazen do koktejlové knihy IBA. „Tato kniha je dlouhodobou inspirací pro bary z celého světa. Spousta podniků po ní sahá při sestavování svých koktejlových menu, citují z ní i odborná média,“ říká prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský. Český drink se tak dostal do exkluzivní společnosti nejlepší stovky míchaných nápojů reprezentujících jednotlivé státy světa.

Léto s Betonem

Nejlepší český drink můžete ochutnat ve zbrusu nové Becher zóně, která bude během léta cestovat po českých hudebních a foodies festivalech. Zastaví se například na Colours of Ostrava nebo Českých hradech.

 „Speciálně pro Becher zónu jsme vytvořili pět nových variací Betonu. Jsou namíchané tak, aby se chuť bylinek v Becherovce dokonale propojila s gastronomickým konceptem, který pro zónu vytvořil talentovaný kuchař Daniel Gonzalez,“ říká Brand Ambassador a renomovaný barman Jiří George Němec.

Pokud nemůžete navštívit Becher zónu, objednejte si Beton kdekoliv jinde. V barech a restauracích po celém Česku dostanete ke skvělému drinku také originální kšilt, který pro Becherovku ozdobil známý výtvarník Michal Škapa.

Z Kanady do Čech

Ačkoli je Beton bezesporu český, v rodném listě má překvapivě jako místo narození uvedenou Kanadu. A rok 1967. Tehdy se v Montrealu konala světová výstava Expo, na kterou byli pozváni i čeští delegáti. Na důkaz československého a kanadského přátelství tam byl jako aperitiv během akcí podáván Becherbitter-tonic. Československou stranu zastupovala Becherovka Original, Kanadu značka Indian Tonic Water.

Za vynálezce Betonu je považován Vlado Belovič, slovenský gastronom, jehož práci oceňoval i významný český someliér Karel Pinka a který do Montrealu přicestoval z Grandhotelu Starý Smokovec.

Název tohoto koktejlu je všeříkající – k jeho vytvoření posloužila první písmena dvou hlavních ingrediencí. Zajímavostí ale je, že dříve nesl tento koktejl název Bechton. Zjednodušen byl až později. Lehkou úpravou neprošel pouze název, ale i styl podávání. Zatímco dnes si míchaný nápoj nedokážeme představit bez ledu, kdysi se Beton servíroval zásadně s ledem mimo sklenici.

Výtečný! A přitom snadný

Beton je složený ze 4 centilitrů karlovarského bylinného likéru Becherovka, 1 centilitru čerstvě vymačkané citronové šťávy, 20 centilitrů toniku, plátku citronu a ledu. Jako první do sklenice vložte led, nalijte uvedené množství Becherovky a smíchejte s citronovou šťávou a tonikem. Pak už jen stačí zamíchat, ozdobit plátkem citronu, přidat brčko a vychutnat.

Becherovku Original si můžete vychutnat ve svém oblíbeném baru či restauraci, ale také na Facebooku, Youtube a Instagramu.