Kousek od Veletržního paláce vzniká nové asijské bistro Teplá kačka

Pojízdné bistro Teplá kačka, jehož asijské speciality jsou již dobře známé všem milovníkům dobrého jídla z českých food festivalů, nyní buduje vysněnou stálou pobočku nedaleko pražského Veletržního paláce. Útulné bistro se bude specializovat na street food z různých koutů Asie. Peníze k dokončení rekonstrukce aktuálně shání prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru Hithit.cz.

Teplá kačka vznikla v roce 2013 v rámci festivalu Prague Pride. „Náš stánek na Prague Pride dostal příhodné jméno Teplá kačka, které náš koncept hrdě nosí dodnes. V podstatě šlo o „hurá“ akci, kdy jsme společně s kamarády v táborové jídelně navařili 250 kg kachny, uváleli asi 800 placek a nakrájeli bezmála 40 okurek a 80 jarních cibulek. Ale výsledek stál za to, prodalo se úplně všechno,“ vysvětluje Lucie Bártová, zakladatelka Teplé kačky.

Teplá kačka měla být původně jednorázová akce, ale postupem času se z ní vyklubala streetfoodová stálice, kterou si mnozí oblíbili natolik, že se pro „kačku“ začali vracet. Teplá kačka alias pekingská kachna v domácí čínské placce s hoi sin omáčkou, okurkou a jarní cibulkou fanouškům brzy nestačila, a tak se nabídka rozrostla o gyoza a dim sum knedlíčky a křupavý bůček. „A tak vznikla naše svatá trojice – kačka, bůček, knedlíček,“ popisuje Lucie a pokračuje: „Po šesti letech cestování po festivalech se chceme usadit, aby nás lidé mohli navštívit, kdykoliv dostanou chuť na autentickou Asii. Snažíme se tak vyslyšet naše zákazníky, kteří se poslední roky stále ptají na totéž: „Kde máte bistro?“ nebo „Kdy a kde konečně otevřete?“ Protože rádi plníme přání našich příznivců, rozhodla se Teplá kačka zakotvit na skvělém místě nedaleko Veletržního paláce, a to v podobě útulného bistra.“

Jak to bude vypadat?

Otevření street food bistra je naplánováno na konec letošního roku. Nacházet se bude na adrese Šternberkova 766/19, což je jen kousíček od Veletržního paláce. Uvnitř bude 22 míst k sezení a dalších 30 židliček hostům poskytne zahrádka důmyslně ukrytá v tichém a zeleném vnitrobloku. Bistro se zaměřuje na fúze asijské kuchyně, a to především na kombinaci čínských a japonských chutí, ale zároveň si zachová osvědčený streetfoodový styl, který je populární po celém světě. Samotný vizuální koncept bistra bude zajímavý tím, že by měl v návštěvnících vyvolat pocit, že se právě ocitli v uličkách Pekingu nebo Tokia.

“V naší nabídce samozřejmě nebudou chybět jídla, která s úspěchem prodáváme „venku“, a to pekingská aromatická kachna, gyoza, wonton a jiné knedlíčky, polévky nebo křupavý bůček. Postupně pak budeme přidávat novinky, třeba v podobě originálních víkendových brunchů. Jinak chystáme i kurzy vaření nebo třeba cestopisné přednášky. Chceme totiž, aby se Teplá kačka stala místem, kde se budou potkávat zajímaví lidé. Součástí bistra bude navíc také prodejna s hotovými jídly, omáčkami a dalšími dochucovadly z různých koutů Asie,“ nadšeně popisuje Lucie Bártová.

K tomu, aby se vše splnilo podle plánu v tuto chvíli schází již jen potřebné finance. Ty Teplá kačka aktuálně shání prostřednictvím sbírky na serveru Hithit.cz. „Rekonstrukce prostoru, do které jsme se pustili, bude rozsáhlejší a finančně náročnější, než jsme si původně mysleli. Rádi bychom ji proto financovali s pomocí fanoušků dobrého jídla.Ti si na Hithitu v předstihu mohou zakoupit například kačku s knedlíčky, degustační menu, kurzy dim sum a gyoza knedlíčku nebo uspořádání soukromé akce,“ uzavírá za kolektiv Teplé kačky majitelka Lucie.

Nedočkavci budou mít příležitost bistro navštívit už během rekonstrukce, kdy se 21. září na jeden den otevře v rámci akce „Zažít město jinak“, kde bude doprovodný program Awali, kurzy dim sum knedlíčků a Free Art Friday Praha. Návštěvníci budou moci domů odnést umělecká díla zdarma. K vidění zde bude i umělecký art battle a živé malování.
Tagy: