Vietnam je kolébka street food gastronomie. Jihovýchodní tradici si oblíbili i Češi

V centru Prahy otevřel nový podnik Hanoi Square Food Coffee Lounge, který vás svým interiérem i jídly přenese přímo do centra Vietnamu – Hanoie. „Chceme lidem ukázat, jaká jídla by skutečně ochutnali v Hanoji. Proto jsme otevřeli podnik, kde budeme vařit podle našich rodinných receptů, které si naše rodina předává z generace na generaci, ale také dle současných trendů street food kuchyně. Právě street food jídla definují a činí naši vietnamskou gastronomii pestrou a jedinečnou,“ prozrazuje majitel George Nguyen.

Hanoi Square nabízí autentickou vietnamskou kuchyni v prostředí inspirovaném samotným Vietnamem. Prostor podniku je členěn do dvou pater. V přízemí se nachází restaurace evokující atmosféru koloniálních hanojských ulic včetně typických domků, lampionů, motorek, pouličního hluku a pho stánku. V suterénu podniku se ukrývá bar & lounge, jehož výzdoba odkazuje k historii Vietnamu. „Je pro nás důležité ukázat historii Vietnamu, jak ji známe my. Proto v chodbě visí ručně malované obrazy se symbolikou vůdce boje za národní osvobození Hồ Chí Minh, po stěnách baru máme malby žen během války a atmosféru doplňují použité muniční bedny, stará knihovna aj.“ ukazuje barman ve spodním patře, kde barmani míchají netradiční signature drinky a připravují limonády z čajů a exotického ovoce.

V restauraci můžete ochutnat nabídku jídel, která vychází z rodinných receptů, ale také nejnovější trendy vietnamské street food kuchyně. „Zážitek z jídla by měl být co nejvíce identický. Připravujeme proto jídla tak, jako bychom je uvařili přímo ve Vietnamu,“ uvádí George. Specialitou podniku je pho polévka – Georgova rodina vlastní ve Vietnamu několik desítek podniků zaměřených na pho, a tak jejich rodinný recept poctivého vývaru chtějí přinést do Čech. Kromě pho můžete ochutnat například restovanou rýži s marinovaným masem a krevetami, křupavý marinovaný bůček a další speciality vietnamské kuchyně, včetně vegetariánských pokrmů, jakým je například smažené tofu v rajčatové omáčce s jasmínovou rýží.

Restaurace potěší i milovníky dobré kávy. Mimo běžnou nabídku si můžete objednat například teplou nebo ledovou kávu s kokosovou tříští nebo specialitu Cà phê trứng – kávu se žloutkovou pěnou. “O této hanojské specialitě z roku 1950 se říká, že pokud ji při vaší návštěvě Hanoje neochutnáte, tak je to jako byste Vietnam nikdy nenavštívili,” prozrazuje barman.

 

Suterén se večer promění v bar s netradičními signature koktejly, limonádami z exotického ovoce a vodními dýmkami. Drinky mají názvy vietnamských měst, aby hosté mohli vyrazit na pomyslný road trip po Vietnamu. Také zde si můžete vychutnat pho, tentokrát ovšem v podobě drinku.

Lokální pomoc

Každý zákazník svou návštěvou přispívá společně s restaurací na podporu místních organizací a lidí, kteří pomoc potřebují. „Přáli jsme si jako první vietnamská restaurace v tomto ohledu pomoci. Z každé objednávky přispějeme na přípravu jídel pro ty, kteří si jej nemohou dovolit. Doba pro nás restauratéry není nyní lehká, ale chceme dostát našim slovům při vytváření konceptu. Nyní připravujeme jídlo pro nedaleký hostel, kde jsou ubytovaní lidé bez domova,“ uzavírá George Nguyen.