3 zásady pro správný výběr dioptrických brýlí

Brýle jsou výrazným doplňkem, kterého si všimneme na první pohled. Při výběru těch dioptrických je potřeba sledovat několik parametrů. Od vizuálních, tak aby brýle dokonale seděly a ladily s tvarem obličeje, až po ty technické, které zaručí zdravý pohled. Co vše je potřeba při výběru obrouček zvážit?

1. Zvažte druhy obrouček

Vybírat můžeme mezi třemi základními druhy.

S očnicemi (celorámové)

Kromě výraznějšího vzhledu jsou pevnější a mezi jejich hlavní přednosti patří dokonalá ochrana brýlových čoček. Obruby s očnicemi mívají větší hmotnost.

Bez očnic (bezrámové)

Na první pohled jsou méně nápadné, působí jemně a elegantně. Na druhou stranu jsou citlivější na nesprávnou manipulaci. Pouzdro na brýle je v tomto případě nutností.

Polorámové

Polo obruby jsou kompromisem mezi celo obrubami a bez rámečkovými brýlemi, kdy v jedné části kus očnice chybí. Přesto jsou dostatečně pevné a bývají lehčí.

2. Máte citlivou pokožku?

Také druh použitého materiálu je jedním z důležitých parametrů. Už dávno neplatí, že v případě alergie na kov musíte volit plastové obroučky. V takovém případě jsou vhodné obruby z titanu nebo kov bez příměsi niklu. „Právě titan je mimořádně lehký a odolný materiál a kromě toho je také hypoalergenní, což je fajn pokud máte citlivější pokožku,“ říká Edyta Dobrogowska, produktová manažerka Muscat. Kovové modely jsou odolnější vůči rozbití, plastové bývají naopak designově rozmanitější a cenově dostupnější.Pokud rádi experimentujete a netrpíte žádnými alergiemi, zajímavé jsou také obroučky ze dřeva či kůže.

3. Vyznejte se v číslech

Na vnitřní straně brýlí jsou uvedena čísla v milimetrech, která udávají šířku čočky a nosníku, nejvyšší číslo je prostor mezi začátkem a koncem stranice.

Krátkozrakost „-“  a dalekozrakost „+“ mají svá znaménka. Udávané číslo značí mohutnost čočky. Na trhu jsou dostupné čočky s minimální tloušťkou i při vyšších dioptriích.

Rada odborníka- Nikola Jirotková, oční specialista Muscat

Ke každému tvaru obličeje existuje vhodný tvar brýlí. Obecně platí, že brýle by neměly být širší než lícní kosti a spodní část obruby se neměla dotýkat pokožky tváře. U zákazníka s většími dioptriemi (6 a více) doporučujeme volit tvar obroučky kulatý nebo s co největší plochou, aby se zákazníkovi dobře koukalo i ve směru dolů, když jde například ze schodů. Obecně se ale nedá říci, že některá obroučka byla vyloženě nevhodná ať už na dálku či na blízko.
Tagy: