Běžky ještě neuklízejte! V Seiser Almu čekají vysoustružené stopy

Redakce

V Praze už je jaro, na českých horách je většinou mokro nebo bláto. Ale třeba jihorytolské středisko Seiser Alm, které leží v nadmořské výšce kolem 2000 metrů, má nachystáno víc než 80 km dokonale upravených běžkařských tratí.

Rozsáhlá náhorní planina v Jižním Tyrolsku ve výšce kolem 2000 m n. m. poskytuje všem běžkařům naprosto ideální podmínky až do konce jara.

Kdo by si nepamatoval Standu Řezáče! Legendární český běžkař stále umí, což letos znovu dokázal skvělým třetím místem na nočním závodě Moonlight Classic na 30 kilometrů. Ten se koná každou zimu v místě zvaném Seiser Alm / Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku. Pro každého milovníka běžkování je tato lokalita rájem na zemi.

80 km tratí a 300 slunečných dní

Najdete tu celkem 80 km dokonale upravených tratí všech úrovní obtížnosti. Největší náhorní plošinu Evropy lemují výhledy na nádherné masivy Dolomit, které přímo touží, aby je někdo obdivoval nejen na sociálních sítích, ale i na vlastní oči. Hory Langkofel / Sasso Lungo, Plattkofel / Sasso Piatto a Schlern / Sciliar jsou tak blízko, že na ně pomalu dosáhnete hůlkou. Když vám dojde dech nebo vás jednoduše přepadne chuť, je tu bezpočet zastávek v útulných horských chatách s proslulou jihotyrolskou kuchyní vyladěnou tak, aby se dalo i po jídle pokračovat v pohybu.

Místo se chlubí 300 slunnými dny v roce a každý místní pamětník vám potvrdí, že to není reklama vymyšlená od kancelářského stolu. Líbí se tu rodinám s dětmi, které si můžou na místních mírných sjezdovkách osvojit i první oblouky při jízdě z kopce, ale současně sem jezdí trénovat také reprezentační běžkařské týmy.

Výhodou jsou špičkově připravené tratě i poloha v nadmořské výšce od 1800 do 2200 metrů nad mořem. Právě proto se sem kromě našeho Stanislava Řezáče vracejí i dvojnásobný olympijský vítěz Petter Northug z Norska, stejně jako reprezentační družstva Švédska, Itálie nebo Spojených států. Všichni si tu kromě vynikajících tratí pochvalují také slunce, čistý vzduch a božské výhledy na okolní.

Svět Dolomiti Nordicski

Nachystáno je dokonale pro klasický styl i bruslení. Zlepšovat svou kondici můžete na okruzích od 300 metrů až po 15,4 km s tím, že tratě se dají různě propojovat. Komu by osmdesát kilometrů lokálních tratí přišlo málo, může se rozmáchnout dále. Seiser Alm je totiž součástí Dolomiti Nordicski, největší běžkařské arény v Evropě s tratěmi o celkové délce přes 1300 km.

Nikdo se tu nemusí obávat nekompromisních sporťáků, kteří vás s výstrahou „Stopa!“ nutí k uvolnění průchodu. Tady v Jižním Tyrolsku se všichni chovají hezky ohleduplně a nikdo se nebude podivovat, když si v pauze mezi dvěma okruhy dáte skleničku místního vína. Málokde zažijete tohle krásné spojení. Samozřejmě si nemusíte vozit vlastní vybavení, neboť vše lze půjčit na místě.

Odpočinek v seně

Po dni stráveném na běžkách se hodí nejen výborná večeře, ale i poctivý odpočinek. Seiser Alm je opět ta správná adresa, protože právě zde už před víc jak 110 lety objevili kouzlo senné sauny. Blahodárné účinky sena pociťovali sedláci, kteří v době sklizně nocovali v senících. I když přes den dřeli jako koně, ráno se probouzeli nečekaně svěží a časem přišli na to, že za to můžou látky obsažené v seně.

Moderní podobu této tradice ve spojení se současnými wellness trendy zažijete v bezpočtu lázní po celém Seiser Almu. Seno z luk nedotčených chemickým ošetřením obsahuje byliny jako tymián, arniku, hořec nebo mochnu. Seno se seče výhradně brzy ráno nebo pozdě večer, aby v rostlinách zůstaly všechny zdraví prospěšné látky. Hotely byliny využívají v léčivých koupelích, masážích, saunách i zkrášlovacích procedurách.

Sportovní páry se smyslem pro romantiku mohou vyzkoušet jízdu na saních tažených koňmi, kterou místní sedláci nabízejí již od 30 eur za půlhodinu. Pak už jen deci či dvě dobrého vína, a máte pocit, že se den zase hodně povedl.