Chcete mít skvělé fotografie z cest? Vyzkoušejte 5 tipů travel influencerky!

Ačkoliv cestování do zahraničí je v těchto dnech náročné až téměř nemožné, musíme zůstat trpěliví a vydržet. Navíc i v naší zemi je spousta krásných míst, která stojí za to zachytit. Jak vytvořit kreativní snímky na cestách? Vyzkoušejte tipy rakouské fotografky a travel influencerky Marion Payr.

1. Trénujte oko na procházkách i po cestě do práce!

Trénovat si oko tak, abyste se na věci dokázali dívat jinak, je nejlepší způsob, jak začít rozvíjet svůj vlastní kreativní styl. „Když jsem začínala s fotografováním, měla jsem práci na plný úvazek a žádný fotoaparát. Začala jsem chodit do zaměstnání pěšky a cestou jsem fotografovala telefonem,“ vzpomíná na své začátky Marion Payr, jejíž instagramový profil @ladyvenom sleduje nyní přes čtvrt milionu lidí. Každý den byl jiný. Na ulici byli vždy noví lidé, děly se jiné věci. Během víkendů chodila na místa, kde předtím nikdy nebyla, a díky tomu objevila ve svém rodném městě tolik nových věcí! „Zkuste to i vy. Auto nechte doma a jděte pěšky. Hledejte skrytá místa a najdete mnoho skvělých objektů, které nikdo předtím nezvěčnil. Nebo naopak jděte na oblíbená a známá místa, ale najděte jiný způsob, jiný úhel než ten, ze kterého místo znají všichni,“ radí fotografka. Nabyté zkušenosti se vám budou hodit na cestách!

2. Pořiďte si dobré vybavení!

„Když jsem přešla od telefonu k používání fotoaparátu, zjistila jsem, že fotit v manuálním nastavení je úžasný způsob, jak se naučit pracovat se světlem. Můžete sledovat návody na YouTube, ale vlastní zkušenost vám to nenahradí,“ radí fotografka. Foťte totéž místo s různými nastaveními fotoaparátu. Může vás překvapit, jak úprava clony či rychlosti závěrky změní výslednou fotografii. Dá se měnit hloubka ostrosti, zachycovat pohyb a být kreativní. Udělejte si čas, abyste si výsledek prošli a zjistili, jak různá nastavení změnila vaše snímky. Telefony jsou fajn, ale fotoaparátu se nevyrovnají! Způsob, jakým si představujete svět na fotografii, je vždy váš osobní pohled a změní se společně s tím, jak se budou prohlubovat vaše zkušenosti.

3. Přivstaňte si!

Fotografové jsou jako zlatokopové, hledající svůj poklad v podobě ideálního světla. Zkuste s ním pracovat, například tím, že navštívíte totéž místo vícekrát během dne v různém čase. Zjistíte, jak se mění a jaký pocit ve vás při změnách vyvolává. Díky správnému výběru fotoaparátu objevíte nové možnosti práce se světlem: můžete používat vysoké hodnoty ISO, jaké při focení mobilem nelze nastavit, máte úplnou kontrolu nad nastavením clony a rychlosti závěrky. Můžete tak fotografovat téměř v každé situaci, například v nádherném brzkém ranním světle ještě před východem slunce, ale i v noci. „Zjistila jsem, že miluji rána. Ne proto, že bych byla ranní ptáče, ale proto, že rána mají zvláštní atmosféru – probouzení přírody, města, lidí, focení v jemném ranním protisvětle…“ vypočítává Marion a radí, ať si také zkusíte přivstat!

4. Objevte kouzlo protisvětla!

„Fotografování v protisvětle jsem objevila, až když jsem přešla z telefonu na fotoaparát. Věci najednou vypadají úplně jinak, když zpoza nich vychází světlo. Uvidíte, co udělá s konturami osob, nebo třeba stromu,“ říká cestovatelka a rovnou přidává i tip, jaké nastavení zvolit: „Když fotím scénu v protisvětle, clonu otevřu doširoka, často na f/2.8. Vždy mám v popředí nějaký objekt, na který pěkně dopadá světlo zezadu. Může to být osoba, zvíře, budova… Cokoliv, co chcete mít na fotce. Kromě nastavení clony nemusíte při focení v protisvětle řešit jiné komplikované nastavení. Na většině míst postačí ISO 100. Snažím se uhlídat, aby pozadí nebylo přeexponované, když je expozice správně nastavena na popředí,“ vysvětluje svůj trik Marion Payr.

5. Ať jsou vzpomínky ostré!

Koně fotila Marion při východu slunce, což jsou momenty, které pominou velmi rychle. Většinou fotí na jednobodové automatické zaostřování a využila ho i na každém záběru, když v Tyrolsku fotila koně Hafling. Při focení pohybujících se objektů, jako je divoká zvěř, je nezbytné, aby bylo automatické zaostřování spolehlivé. K tomu jsou skvělé bezzrcadlovky, se kterými dokáže vykouzlit krásné fotografie i začínající fotograf… „Ty nejkrásnější momenty trvají pouze zlomek sekundy a Nikon Z 6II mi je s lehkostí pomohl zachytit. Kromě automatického zaostřování je tento fotoaparát pro mě velmi intuitivní i díky elektronickému hledáčku. Pomáhá mi správně upravit nastavení ještě před tím, než stisknu spoušť, protože každou úpravu hned vidím na displeji. V Tyrolsku se světlo neustále měnilo, ale já jsem mohla přesně vidět, jak přístroj reaguje na změny a přizpůsobuje nastavení,“ dodává.

Foťte své zážitky a sdílejte je!

Výzva #CreateYourLight přináší možnost, jak se mohou všichni milovníci fotografie propojovat a inspirovat skrze sociální sítě. Pod uvedeným hashtagem sdílejí své fotografie profesionálové, influenceři i amatéři, kteří se díky projektu zároveň naučí tipy, jak své snímky pozvednout. Díky různým střídajícím se tématům můžete vyzkoušet nové fotografické žánry a posunout se ve svých zkušenostech. Zapojte se se svými fotografiemi z cest!

foto: Marion Payr