Čtěte tipy, aby vám home office nezhuntoval tělo

Aktuální dění ovlivňuje více či méně každého z nás. Celé dny trávíme v bezpečí domova na home officu nebo starostí o rodinné příslušníky a ven vycházíme minimálně, spíše jen na nákup, kratší procházku nebo na chvíli za sportem. Ačkoliv to nemusí být zřejmé na první pohled, bytí doma je pro náš organismus náročné. Přinášíme proto několik tipů, jak se s tím vším popasovat.

Čím kvalitnější strava, tím lepší nálada

Toto pravidlo platí v podstatě stále, nicméně ve chvíli, kdy je vaše bytí omezeno na jedno místo bez pohybu venku, vliv stravy je ještě citelnější než za normálních okolností. Zkuste se proto vyvarovat tučným jídlům, které vašemu tělu nedodají tolik potřebných látek, vitaminů a minerálů, jako kvalitní maso, ryby, cereálie, luštěniny, zelenina a ovoce. Připravte si doma kuskus, luštěniny, pohanku, upečte si rybu. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe než po dovezených hamburgerech z fast foodu. Třeba si tak potvrdíte i obecně známý fakt, že zdravější pokrmy plné tělu prospěšných látek vás zasytí na podstatně delší dobu.

Není to jen o čerstvé zelenině

Stále váháte nad zdravějším jídelníčkem, protože se bojíte, že budete muset každý druhý den do obchodu pro čerstvou zeleninu? Nebojte se, výtečně poslouží i ta mražená. Ačkoliv vůči mražené zelenině panují možná stále ještě předsudky, vězte, že dnes je situaci úplně jiná, doba se významně posunula kupředu. Nevěříte? „Dovážená čerstvá zelenina se sklízí nezralá, aby během převozu takzvaně došla. Neobsahuje proto tolik zdraví prospěšných látek. My v Bondeulle sklízíme zeleninu až ve chvíli, kdy je v plné zralosti a kdy obsahuje maximum vitamínů a minerálních látek, které se díky šokovému zamrazení uzamknou uvnitř zeleniny.

To je důvod, proč v některých případech vychází testy mražené zeleniny lépe než té čerstvé,“ říká Petr Chlupáč ze společnosti Bonduelle. „Naše portfolio mražených výrobků je široké, zákazníci tam najdou jak jedno druhová balení zeleniny upravené na páře, tak také zeleninové mixy,“ dodává. Pokud vám to časové možnosti dovolí, odborníci doporučují mraženou zeleninu pozvolna rozmrazit a následně jen „ohřát“. Tak si budete moci vychutnat její skvělou chuť.  Co se dalších „zdrojů“ zeleniny týče, ty také nezatracujte. Třeba takové konzervované luštěniny vám ušetří značné množství času a námahy, není je totiž třeba zdlouhavě namáčet. Takový luštěninový salát vám díky řadě Bonduelle Vapeur, kdy jsou luštěniny upraveny na páře, zabere jen pár minut.

Nezapomínejte na pohyb

V otázce pohybu na plné čáře vyhrávají ti, kdo bydlí v rodinných domcích, ideálně ještě se zahradou. Tady omezení pohybu není tak znatelné jako v případě malého bytu. Brzy poznáte, že přecházení po bytě není pro tělo dostačující pohyb. Potřebujeme se hýbat, abychom vyplavili trošku těch endorfinů a bylo nám lépe, a zároveň se aspoň trochu fyzicky unavili. Zkuste si proto z několika málo jednoduchých cviků udělat denní rutinu. Máte doma schůdky nebo pevný a stabilní gauč? Několikrát na ně vystupte, o židli nebo stůl udělejte pár kliků. V posilování pomohou i lahve s vodou. Zároveň ale nezapomínejte na protažení, a to především páteře, zvlášť pokud doma nemáte kvalitní kancelářskou židli. Záda se totiž dříve či později ozvou. Pokud si nevíte rady, nechte se inspirovat. Mnoho sportovců a lektorů přenáší nyní své lekce online, a tak můžete doma cvičit bez obav a pod odborným vedením.