Festival kutilů Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou zabodoval

Poslední květnová neděle byla v Rychnově nad Kněžnou ve znamení všech kreativců, kutilů a vynálezců. Poprvé v historii se ve zdejší zámecké jízdárně uskutečnil festival Maker Faire. Zúčastnily se ho téměř dvě desítky tvůrců, kteří veřejnosti představili své projekty zaměřené na tradiční řemesla i moderní technologie.

Festival Maker Faire se od roku 2018 snaží v nejrůznějších koutech České republiky rozvíjet komunitu kreativců, kutilů a vynálezců. Letos se koná v celkem devíti městech po celé České republice. Uplynulou neděli zavítal vůbec poprvé do Rychnova nad Kněžnou, kam přilákal kolem patnácti stovek návštěvníků.

„Předčilo to všechna naše očekávání. Celková návštěvnost byla srovnatelná s mnohem většími městy – například s Plzní,“ konstatoval s potěšením Vojtěch Kolařík, programový ředitel Maker Faire, podle kterého to jen dokládá, jak je rozsáhlá komunita makerů v České republice. „Ukázalo se, že je aktivní i mimo metropole. Konkrétně v Rychnově nad Kněžnou bylo k vidění několik projektů, které mohou být příkladem dobré praxe i v ostatních regionech,“ podotkl.

Program festivalu byl plný elektrotechnických projektů, moderního umění, experimentů a ručně vyráběných produktů. „Velký ohlas vzbudila virtuální realita Holodeck nebo Zuzana Nyiri ze Žamberku, která představila svou stavebnici chytrých RGB led hodin,“ prozradil Kolařík s tím, že důležitou podstatou akce byla pro návštěvníky možnost vyzkoušet si prostřednictvím workshopů vše na vlastní kůži. „Nejúspěšnějším workshopem byla stavba raketek na vodní pohon,“ doplnil.

Premiérový ročník Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou se uskutečnil i díky podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Už delší čas vnímáme, že zájem o tvoření, technologie a rozvoj těchto oblastí je na Rychnovsku velký. Jsme rádi, že jsme prostřednictvím Maker Faire objevili opravdu rozsáhlou komunitu nadšenců a věříme, že budou mít chuť zapojovat se i v dalších ročnících,“ řekl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Kromě postupného rozšiřování komunity tvůrců chtějí pořadatelé Maker Faire v následujících letech obohacovat region skrze technologické projekty i z jiných měst a krajů. „Určitě připravíme nové workshopy, aktivity a uděláme maximum, aby Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou byl i v dalších letech úspěšný tak, jako byl jeho premiérový ročník,“ dodal Vojtěch Kolařík.

Foto: Nadační fond ŠKODA AUTO