Jak použité skateboardy pomohly onkologicky nemocným

I když v závodě prohrál, domů mohl odcházet s pocitem vítězství. Nejlepší český skateboardista Max Habanec spolupořádal v neděli 25. listopadu dobročinný bazar Skatehand, jehož součástí byl i závod Game of Skate. „Sice jsem nevyhrál, ale to vůbec nevadí. Důležité je, že se podařilo získat skoro 90 000 korun na podporu Nadace Pink Bubble, která pomáhá onkologicky nemocným mladým lidem,“ říká Max Habanec.

Podobná událost se odehrála na české skateboardová scéně úplně poprvé. Hala Red Bull Max Space v areálu Pragovky se na jeden den proměnila ve skejtový bazar, do kterého věnovali své věci nejen profesionální jezdci Max Habanec, Honza Navrátil, Martin Pek, Tomáš Vintr, Tomáš Stejskal nebo Petr Humpl, ale zapojily se i značky Ambassadors, Horsefeathers a Queens.

„Kromě úplně nového zboží si lidé mohli zakoupit také věci, které už v sobě měly nějaký příběh. Například desky, na kterých jsem vyhrával různé závody. Nebo třeba růžovou mikinu z projektu Skate of Mind, která byla úplně jediná. I když stála dva tisíce korun, velmi rychle se prodala,“ říká Max.

Na šeku, který po skončení bazaru přebrala v zaplněné hale Martina Mecerová z Nadačního fondu Pink Bubble, zářila částka 85 082 Kč.Do ní byly započítány i zisky z prodeje kávy a donutů, které obstaraly firmy Norberts Donuts a Coffee Spot.

„Uspořádat charitativní bazar oblečení, bot a skejtových doplňků je pro nás tak trochu splněný sen, protože oslovil cílovou skupinu, na kterou míříme. Rakovina si věk ani pohlaví nevybírá a my bohužel víme, že mladí lidé na prevenci a nemoci tolik nemyslí, a pokud je onkologické onemocnění potká, těžko se s ním vyrovnávají,“ říká Kristýna Žáková z Pink Bubble.

Pink Bubble je tu právě pro mladé lidi do 30 let, kterým život zkomplikovala rakovina. Pomáhá například plněním různých přání v době léčby, nebo možností účastnit se po léčbě ozdravných a resocializačních pobytů.

Premiéra, která se vydařila

Svým podílem přispěl k vybrané částce i profesionální jezdec Tomáš Vintr, který věnoval nadaci svou odměnu 10 000 Kč od společnosti Twisto.cz za vítězství v Game of Skate. Ve finále tohoto exhibičního závodu nastoupil proti Maxi Habancovi a Honzovi Navrátilovi. Účelem hry bylo předvést takový trik, který soupeři nedokážou zopakovat.

„Před akcí jsem nebyl ani tolik nervózní ze závodu, jako spíš z celého Skatehandu. Nikdy jsme podobnou dobročinnou akci nepořádali, a tak jsem se trochu bál. Ale nakonec z toho mám skvělý pocit. Pevně doufám, že se mně i ostatním klukům přes rok zase naplní skříně různými zajímavými předměty a v roce 2019 akci zopakujeme,“ dodává Max.

foto: Lukáš Wagneter
Tagy: