Kazety nepatří jen do kazeťáku

Módní řetězec H&M letos postavil na festivale Colours of Ostrava zónu, ve které měla hlavní slovo kazeta. Byla vidět v každém kousku designu i v aktivitách, které si sem návštěvníci ostravského festivalu přišli užít. Z kazet se vyráběly módní doplňky a taky se z nich  hrálo.

„Kazet máme doma spoustu, teď z nich teda nejvíc pouštím svoji dceři pohádky. Ale peněženka, kterou jsem právě vytvořila, je taky skvělý nápad a myslím, že máme s dětma do budoucna novou zábavu,“ okomentovala svůj čas v kreativním kazetovém „upcycle“ koutku zpěvačka Klára Vytisková. Právě na tomhle místě bylo stále rušno a abyste si mohli z kazet vyrobit peněženku, diář nebo cool přívěšek na krk, museli jste mít ostřejší lokty nebo si počkat. Což taky nevadilo – v H&M BLOCKu měli super jídlo a pití, dobrou hudbu a hlavně designové relaxační pokojíčky s lampičkami z kazet (jak jinak). Vlastně to bylo jedno z mála míst na celém festivalu, kde se dalo ležet a nedělat vůbec nic.

Doplňky a šperky se nevyráběly jen z kazet, ale i z víček od plastových lahví. Každý, kdo se v H&M BLOCKu zastavil, mohl být u recyklačního procesu, kdy se víčka nejdříve roztavila v jednom stroji na hmotu, v druhém získala nový tvar (malých kazetech samozřejmě) a z těch pak následně vznikaly náhrdelníky, prsteny, klíčenky nebo třeba náušnice. Jedny si odnesla i bloggerka a zpěvačka Annet Charitonová, která prý zvuk kazet a kazeťáku miluje.

Už jste viděli z kazeťáků mixovat DJe? Josef Sedloň, jeden z prvních českých DJů vůbec, v tom má docela cvik a dodnes pořádá legendární kazetové party na Sedmičce. Pokud jste ho nestihli na Colours, doporučujeme si na něj zajít právě na Strahovské koleje.

V H&M BLOCKU se o kazetách taky hodně mluvilo. „Můj vztah ke kazetám je velmi pozitivní. Pamatuju si dokonce, jak jsem na nich měla vlastní radiostanici. Záznamy bych stoprocentně dohledala, ale děsím se jich. Takže to dělat nebudu,“ smála se zpěvačka Žofie Dařbujánová. Rosťa Novák z La Putyky si zase zavzpomínal, jak bylo za jeho mládí přehrávání a nahrávání kazet jednou z hlavních náplní času tráveného s kamarády. My za nás ještě přidáváme legendární přetáčení kazet na tužce. A jaké máte s kazetami zážitky vy?