Kochejte se ze sedla: Jak naplánovat výlet na kole a kam se vydat?

Těšíte se, až zase budete moci šlápnout do pedálů a aktivně strávit víkend nebo i celou dovolenou? Výlet na kolech může příjemně stmelit rodinu. Pro jiné je sport v přírodě zase skvělým únikem před ruchem velkoměsta. Na které cyklostezky v Česku se vyplatí vyjet?

Jak jinak poznávat krásu české krajiny než ze sedla cyklistického kola. Na Česku je krásné to, že ať už se vydáte kamkoliv, narazíte na hustou síť cyklostezek. A proč lidé tak rádi jezdí na kole? Díky vyznačeným cestám se dostanou k zajímavým městům a historickým památkám.

 

Nezapomeňte na kvalitní helmu

Pro někoho je kolo skvělou možností, jak utéct před ruchem velkoměsta. Chtějí obklopit panenskou přírodou a nejraději by na cestě nepotkali ani živáčka. Ať už jsou vaše úmysly jakékoliv, nezapomeňte se na cyklistický výlet řádně vybavit. Kvalitní kolo je základ, bez kterého to samozřejmě nepůjde. Bazar je skvělým místem, kde hledat elektrokolo z druhé ruky. Za příjemnou cenu získáte parťáka s elektrickou baterkou, který vás doveze, kam si budete přát.

 

Odhadněte své síly

Výlet plánujte podle toho, s kým jedete. Jste začínající cyklista nebo skupina? Pro začátek je dobré tělo připravit na zátěž. Nikdo nechce, abyste hned napoprvé ujeli na jeden zátah Tour de France. Na větší fyzické výkony je třeba trénovat. Hodně kopcovité terény se můžou vymstít. Zvolte raději rovinku. Kam šlápnout do pedálů po Česku?

 

Tip: Vyjeďte si do Staré Boleslavi za legendou a rozlehlými lesy

Krása přírody na vás dýchne u rozlehlých lesů Dolního Pojizeří. Nachází se severovýchodně až východně směrem od Staré Boleslavi. Toto město je také důležitým poutním místem. Váže se k němu legenda o zavraždění sv. Václava. Těšit se můžete na celou řadu dobře značených cyklistických okruhů. Na okruhu převažují hlavně rovinky, vyrazit tak mohou i méně zdatní jezdci.

 

Uzpůsobte výlet dětem

Pokud vás čeká cyklistický výlet s rodinou, dobře zvažte fyzické možnosti všech členů domácnosti. Ti menší se mohou rychleji unavit nebo pro ně může být naplánovaná cesta příliš nudná. Nezapomeňte děti pozitivně motivovat. Kam se vydat i s těmi nejmenšími či méně zdatnými cyklisty?

 

Tip: Vydejte se za dechberoucími panoramaty

Překrásný Lednicko-valtický areál na jižní Moravě nabízí úhledný rovinatý terén vhodný i pro děti. Užít si můžete cyklostezku dlouhou téměř 12 kilometrů, s názvem Knížecí. Nudy se bát nemusíte. Na trase vás čeká několik překvapení, například empírový zámeček zvaný Rendez-vous nebo Apollónův chrám.

 

Zažijte kousek ráje z Česka

Nezapomenutelnou dovolenou na dvou kolech slibuje Český ráj. Tento region je vhodný pro trochu náročnější cyklisty, kteří už nějakou chvíli jezdí. Trasa začíná v Turnově a pokračuje kolem zříceniny gotického hradu ve Valečově. Cyklostezka je okružní, tudíž cestu skončíte zase v Turnově. Dlouhá je celkem 17 km. Během cest nezapomeňte dělat přestávky, dostatečně odpočívat a dodržovat pitný režim. Na slunci se tělo rychleji vyčerpá. Optimálně byste měli během parnějších dnů pít každých 15 minut, a to zhruba 150 ml. Až přijedete domů, doplňte další tekutiny a dopřejte si zasloužený odpočinek.

foto: pixabay.com
Tagy: