Malostranské dvorky odhalí svá tajná zákoutí

Západní břeh města pražského, to jsou kilometry dlouhých, zamotaných uliček, historické fasády důstojných budov, hospůdky, restaurace a nečekaná romantická zákoutí. Malá Strana je významným pojmem a nejen Pražané pro ni mají speciální místo ve svých srdcích. Svým věrným obyvatelům i návštěvníkům z druhého břehu Vltavy ale na poslední květnový víkend připraví speciální překvapení, akci Malostranské dvorky, za kterou stojí Ondřej Kobza. Otevře tak lidem dosud nepřístupná místa a zákoutí, na která turistická noha neměla šanci vstoupit.

Co to bude? Přeci Malostranské dvorky!

Brouzdat zapletenými uličkami Malé Strany je vždy cesta plná objevů. Organizátoři Malostranských dvorků chtějí ale veřejnosti přinést unikátní zážitek, který odhalí zdejší neznámou historii ve spojení se současnou uměleckou scénu. Oslovení starousedlíci Malé Strany se během víkendu 27. až 28. května podělí s návštěvníky o historii i vlastní zážitky spojené se svými domy. „Lidé znají a milují naše město jakožto fasády budov. Za oněmi fasádami se ale skrývají zákoutí, kam se jen tak nedostanete. A ty vám chceme ukázat,” říká pořadatel akce Ondřej Kobza. Akce se uskuteční za podpory MČ Prahy 1 a Ministerstva kultury ČR, podpořit ji ale může i veřejnost, a to v crowdfundingové kampani na Hithitu, kde je možné za finanční příspěvek získat atraktivní odměny – jak jinak než nevšední zážitky. Jedním z nich je např. návštěva střechy Lucerny, soukromý den a noc na hradě Pirkštejn či dokonce osobní prohlídka po dvorcích s Ondřejem Kobzou.

Malá strana ukáže i svou tajemnou tvář

Akce Malostranské dvorky není žádným začátečníkem, ale navazuje na tradici z roku 1981. V té době se dali dohromady významní sochaři Kurt Gebauer, Čestmír Suška a Magdalena Jetelová a svá díla vystavili na dvorcích Malé Strany. Letos na osmi veřejnosti přístupných dvorcích vystoupí osm českých básníků, na dalších osmi budou hrát vybraní mladí hudebníci vážné hudby, kteří se pohybují kolem projektu Vážný zájem, platformy pro pořádání koncertů v bytech. Nebude chybět ani výtvarný program, na který dohlédne kurátor Jan Trejbal.

„Kultura se má odehrávat i na neočekávaných místech,” tvrdí Kobza. Ten také potvrdil účast jednoho ze zakladatelů prvních Malostranských dvorků, sochaře Gebauera.
Tagy: