Musa: Ze zvířat cítím při malování bezpečí

Pražský Mánes před prázdninami přivítá třetí autorskou výstavu výtvaníka a tatéra Musy. Toto je první rozhovor, kde bývalý známý tatér o výstavě mluví.

V červnu tě čeká výstava, která konečně Praze ukáže tvoji tvorbu v důstojných prostorách. Co na ní návštěvníci uvidí?

Výstava bude obrazová. Práce převážně na téma ze zvířecího světa. Ale nejen. Svět lidí, přírody jako takové…

Před dvěma lety na Hluboké jsi vystavoval figurální tvorbu, jak a proč došlo k posunu “ke zvířatům”?

Přišly si ke mne. Nějak po té Hluboké. Nebyl to žádnej plán. Ale pamatuju, že když jsem začal kreslit a pracovat na nich, cítil jsem pocit nějakýho bezpečí. Jako by mi nechtěli ublížit. Možná jsem se cítil nějak zraněnej tenkrát, uvědomoval jsem si sílu slova atd. A z těch zvířat se stali takový parťáci. Měsíce vznikaly kresby v kterých jsem měl neustále co hledat. Vždy mě zajímala otázka sdělení linkou a rozdíl mezi kresbou, znakem, textem… potažmo jejich propojení. Zvíře nebo práce s nimi mi dala další pohled, rozměr. Vždyť jeskynní malby to vše vlastně spojují.

Spolu s výstavou pracuješ i na dvou knihách? Prozradíš o nich nějaké detaily?

Měly by vyjít k výstavě, tudíž zvířecí tématika. Jedna bude mít název Slabikář, který bude pro nejmenší a bude hravější a druhá Bestiář, který bude téměř výhradně o kresbách a bude spíš asi pro starší. Ale třeba ne… 😉 Volně na sebe navazují.

Už nějaký čas žiješ a tvoříš v Budapešti. Co tě vedlo k přestěhování?

Impuls ze života. Je to fajn okysličení. Budapešť je krásná a tím jak tady mám míň vazeb, přijde mi, že se dokážu dostat víc sám k sobě. Aspoň někdy.

Jak tě Budapešť inspiruje?

Spíš mě uklidňuje. Nějakou přímou inspiraci nevnímám, ale nedělám si iluze, že na mne nemá vliv. Prostředí tě vždy nějak ovlivní, i když mne připadá, že jsem v tomhle relativně imunní.

Čas od času přijíždíš za prací i do Prahy. S kým a na čem spolupracuješ?

V podstatě teď se to směřuje k té výstavě a knihám. Kvůli tomu jezdím.

Musa (vlastním jménem Lukáš Musil) představí svou výtvarnou tvorbu na velké výstavě s názvem Signatura, která se uskuteční od 1. do 30. června 2017 v pražské výstavní síni Mánes. Půjde o první takto rozsáhlou expozici mladého výtvarníka, který už dosáhl mezinárodního uznání jako špičkový tatér. Musa využívá kresbu, písmo, části textů, symboly – to vše spojuje v prostoru do svého charakteristického výrazu s akcentem linky, výrazu, který činí dojem neustálého chvění, vibrací, jenž ze znaku činí zprávu a ze sdělení inspiraci. Součástí Musovy autorské výstavy bude i vydání dvou publikací – Slabikáře, v němž se hravým způsobem spojují obrazy zvířat se základními stavebními kameny abecedy, a Bestiáře, který bude nesoustavnou Musovou zoologií, určenou pro děti i dospělé.

Text: Pavel Eichler
Tagy:   , , , ,