Odpočívej v pokoji, přejí hotelu Thermal vnoučata jeho architektů

Během karlovarského filmového festivalu se hotel Thermal, jeho hlavní dějiště, pokaždé změní k nepoznání. Festivalu předchází intenzivní úklid areálu, který alespoň částečně zahladí to, v jak špatném stavu budova i bazén je. Už několik let se mluví o zásadní rekonstrukci, kterou tento komplex nepopiratelně potřebuje. Projekty na rekonstrukci ale dlouhodobě opomíjejí architektonický význam stavby, která patří mezi nejvýznamnější zástupce pozdně mnoderní architektury v České republice.

To tvrdí vnoučata manželů Machoninových, Jan a Marie Kordovští, kteří se svým spolkem Respekt Madam letos už počtvrté pořádají doporovodný program k festivalu. Tam veřejnost informují o architektuře hotelu Thermal a jeho vyhlídkách do budoucnosti.

„Minulý rok jsme slavili 40. narozeniny hotelu Thermal, letos mu už přejeme jenom klidné spočinutí. Rok 2017 nebyl pro Thermal dobrý. Přes doporučení odborné komise Ministerstva kultury neprohlásil bývalý ministr Herman Thermal za památku, a tak umožnil současnému vedení hotelu rekonstruovat interiéry bez ohledů na původní koncepce,“ tvrdí vnučka manželů Machoninových, Marie Kordovská. „Zároveň se představenstvo Thermalu, který je státním majetkem, přestalo už úplně starat o bazén. Ten dlouhodobě chátrá a nově ho obývají squatteři. Čím dál tím rychleji mizí naděje, že se ho podaří zrekonstruovat tak, aby znova sloužil nejen hostům hotelu, ale hlavně veřejnosti, jak byl původně zamýšlen.“

Odpočívej v pokoji
Letos je hlavní součástí doprovodného programu Respekt Madam kampaň #RIPTHERMAL. Sourozenci Kordovští budou rozdávat papírové postavičky záporných hrdinů z filmů, se kterými bude možné se vyfotit tak, jako by Thermal likvidovaly. Fotky se pak mají sdílet na sociální sítě. Samotný program spolku Respekt Madam bude od úterý 3. července probíhat každý den až do konce festivalu. Proběhnou tři komentované prohlídky okolí Thermalu, na kterých se popisuje architektura Thermalu v kontextu doby a připomíná její původní podobu. Dvě z nich vedou samy vnoučata a svůj výklad prokládají o citace a názory architektky Věry Machoninové. Tu poslední povede archiekt Adam Gebrian.

Zároveň Respekt Madam pořádá ve spolupráci s klubem Aeroport setkání a následný večírek, kde bude možné v uvolněné atmosféře diskutovat o současném stavu hotelu a zjistit, co se s domem momentálně chystá. V neposlední řadě vyzývá Respekt Madam místní obyvatele Karlových Varů, aby se s nimi sešli a podělili se s nimi o svoje vzpomínky na Thermal v původním stavu, popřípadě donesli vlastní fotografie, které tu v době největší slávy pořídili.

Připomínka atmosféry 60. let
Manželé Machoninovi vyprojektovali hotel Thermal v 60. letech, v době uvolněné politické atmosféry. Měli tedy možnost nejen hledat inspiraci v zahraničí, rozvázané poměry v zemi jim zároveň umožnili skrz svoji architekturu vyjádřit aktuální myšlenky svobody a naděje. Nadnesené dispozice, prostorné interiéry, autorský nábytek, popřípadě vzdušné propojení interéru s exteriérem pomocí velkoformátových skel naznačovalo nutnost transparentnosti, možnosti dialogu a volné proudění myšlenek mezi lidmi.

Machoninovi také používali na svou dobu invenční materiály, o kterých se dozvěděli na svých studijních cestách, nebo ve Výzkumném ústavu materiálů. Dnes se tyto detaily v interiéru hotelu nachází pouze těžko, na svých akcích je ale sdružení Respekt Madam připomíná dobovými fotografiemi.

Program:

5. 7. 20:30 Respekt Madam vs. Aeroport
Přijďte si s námi neformálně popovídat o současném stavu hotelu Thermal a zapijte s námi, kam až to dopracoval.

6. 7. 17:00 Setkání s karlovaráky
Máte doma staré fotky hotelu Thermal? Chodili jste na první rande do kavárny bazénu? Pracovali jste dříve v hotelu? Rádi si s vámi popovídáme a zjistíme, jaké to v Thermalu bylo, než se začal likvidovat.

7. 7. 14:00 Komentovaná procházka s Adamem Gebrianem
Komentovaná procházka po okolí Thermalu s architektem Adamem Gebrianem.

Respekt Madam?
Heslo „Respekt Madam“ se před několika lety objevilo nasprejované na zdi u soukromého domu Věry Machoninové pod pražským Strahovem. Myslíme si, že respektování práce manželů Machoninových je ten nejjednodušší způsob, jak ocenit jejich úsilí.
Tagy: