Odvážný přechod provazochodkyně přes Vltavu se dočká filmového zpracování

V polovině srpna loňského roku se v Praze uskutečnilo jedinečné a dosud nevídané zahájení festivalu Letní Letná. Mezi nebem a zemí, v absolutní samotě a soustředění, vysoko nad pražskými mosty kráčela nad Vltavou po 350 metrů dlouhém laně bez jištění francouzská umělkyně Tatiana Mosio-Bongonga. Tento její nezapomenutelný počin se už brzy dočká filmového zpracování. Dokument, který ponese název „Provazochodkyně nad Prahou“, lze nyní podpořit na crowdfundingovém serveru HitHit.cz.

Cesta ze Starého Města na Letnou na laně nad řekou byla zatím nejdelší, kterou francouzská provazochodkyně ze souboru Cie Basinga, kdy šla. Tatiana Mosio-Bongongase provazochodectví věnuje již od svých osmi let. Jejím mentorem byl Rudy Omankowski, který pochází z tradiční rodiny artistů s českými kořeny.

„Nápad na uskutečnění zahájení festivalu v této podobě se v našich hlavách zrodil už na začátku roku 2019. Již tehdy bylo jasné, že realizace bude pro všechny zúčastněné obrovskou výzvou a nesmírně zajímavou zkušeností. A to jsme ještě netušili, že se na pozadí celé události odehraje i velice emotivní setkání Tatiany s jejím učitelem Rudym Omankowskim,“ popisuje Ivana Pěkná, manažerka festivalu Letní Letná.

Připravovaný dokument měl být původně jen záznamem ze zákulisí. Nakonec je tomu ale jinak.  Zdaleka totiž nepůjde jen o rekonstrukci celé události nebo nahlédnutí pod pokličku hektických a velice dramatických příprav. Dokument bude navíc i oslavou provazochodectví. „Se skupinkou filmařů jsme natočili bezmála 30 hodin materiálů. Během realizace celé akce se totiž začaly psát někdy až téměř neuvěřitelné příběhy plné emocí, napětí, strachu i silných osobností. Mimo to pak v dokumentu chceme přiblížit i historii této jedinečné disciplíny,“ vysvětluje hlavní poselství Ivana Pěkná.

Natočeného materiálu se ujala dramaturgyně Zuzana Kopečková a střihač Jakub Voves. K dokončení dokumentu v tuto chvíli chybí už jen velice málo. Finance na finální postprodukční práce autoři shání skrz sbírku na crowdfundingovém serveru HitHit.cz. „Abychom vše zvládli rychle, dovolili jsme se oslovit veřejnost pomocí crowdfundingového serveru HitHit.cz. Přispěvatelé se mohou těšit na zajímavé odměny jako jsou třeba lekce funambulismu neboli provazochodectví, focení naším dvorním fotografem Františkem Ortmannem nebo třeba nocování v maringotce principála Letní Letné Jirky Turka během samotného konání festivalu,“ uzavírá Ivana.
Tagy: