Po celém Česku se běhalo pro Paměť národa. Běh vynesl milion korun

Šestého ročníku benefičního Běhu pro Paměť národa, který se uskutečnil ve dnech od 20. do 23. května 2021, se zúčastnilo 2237 závodníků, 85 škol a 44 firemních týmů. Díky nim poputuje 1 milion korun na zdokumentování dalších osudů bojovníků za svobodu prostřednictvím sbírky pro Paměť národa. Běžce neodradilo aprílové počasí ani fakt, že se kvůli Covidu-19 museli obejít bez slavnostního hromadného startu a hojně využívali vyznačené trasy v parcích a lesích. Ty se nacházely v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Chrudimi, Kroměříži, Zlíně, Plzni, Třebíči a na dalších devíti místech po celém Česku.

Hlavním cílem Běhu pro Paměť národa bylo i v letošním roce získat finanční částku na podporu jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Každý, kdo zaplatí startovné, přispěje na dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa, jejíž příběhy bývalých politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a dalších bojovníků za svobodu jsou inspirací a varováním před totalitními režimy. Stejně jako v předchozích letech může každý účastník závodů i letos svůj běh symbolicky někomu věnovat. Je už jen na něm, zda poběží za babičku Irenu, letce RAF nebo Miladu Horákovou. Výtěžek Běhu pro Paměť národa umožní natočit a uchovat další stovky osudů československých hrdinů.

„Běh pro Paměť národa umí jednu nádhernou věc. Vaše běžecké úsilí, vzepětí, vytrvalost i houževnatost můžete někomu věnovat. Třeba tomu, kdo vám chybí, koho máte rád, nebo třeba za koho nebo za co byste bojoval. Není to úžasné téma k přemýšlení? Tisíce a tisíce lidí pak v jeden čas po celé zemi běhá a přemýšlí například o příběhu Milady Horákové nebo vzpomíná na svou babičku. Startovné pak opravdu pomáhá uchovat jeden konkrétní příběh, za vaše peníze natáčíme další vzpomínky pro Paměti národa. Strašně moc si každého běžce vážím, protože to není jen převod daru z účtu na účet, ale čin vyžadující váš čas, vaši sílu, vaše odhodlání. Moc děkuji všem, co běželi s námi,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa, který si stejně jako v předchozích letech zaběhl svých 10 km v pražské Hvězdě.

Vedle oficiálních zastávek s vyznačenými trasami byla i letos otevřená speciální kategorie s názvem „běžím kdekoliv“. K běhu se tak přidali i příznivci Paměti národa, kteří to na konkrétní místo měli daleko, žijí v zahraničí nebo raději běhají své oblíbené trasy. Startovní číslo si tak letos připnuli třeba i běžci v Los Angeles, Helsinkách, Curychu.

Paměť národa

Paměť národa je největší sbírka vzpomínek pamětníků v Evropě, která je od roku 2008 přístupná široké veřejnosti na internetu na www.pametnaroda.cz. Spravuje ji obecně prospěšná společnost Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů díky darům soukromých dárců. V současnosti Paměť národa obsahuje přes 11 000 pamětníků, které Post Bellum natáčí po celé republice natáčí pamětníky po celé České republice díky svým pobočkám v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci a Plzni. Web Paměti národa nabízí také Magazín Paměti národa, který přináší články o důležitých okamžicích naší moderní historie skrze příběhy konkrétních lidí, které je zažili.

foto: Post Bellum