První rodilá Češka, která zdolala Mt. Everest, chystá výjimečnou expedici na nebezpečnou horu K2

Horolezkyně Klára Kolouchová (Poláčková) se v květnu roku 2007 stala první českou ženou, která zdolala vrchol naší planety –  himalájský Mt. Everest. I jedenáct let po svém výkonu stále zůstává jedinou Češkou, jež na Mt. Everest stanula. V současnosti navíc čelí další velké výzvě, během letošního léta se totiž vydá na expedici s cílem dobýt druhý nejvyšší bod světa, obávanou horu K2. V případě, že její výprava bude úspěšná a Klára Kolouchová stane na vrcholu, tak i horu K2 zdolá jako vůbec první Češka v historii.

Do pohoří Karákorám se Klára Kolouchová (Poláčková) vrací po dvou letech. Její předchozí výpravu z roku 2016 smetla lavina. „Masivní lavina se prohnala třetím výškovým táborem pod vrcholem a vzala všechno, stany, zásoby jídla, lezecký materiál. Bylo velké štěstí, že se nic vážného nestalo nikomu z horolezců,“ vzpomíná Klára Kolouchová.

Hora K2 bývá označována jako nejobtížnější a nejtěžší a současně platí, že má na svědomí nejvíce životů. Náročný úkol vyžaduje i tvrdou přípravu, trénink přední české horolezkyně narušilo hned na začátku zranění. „Na konci loňského roku jsem si zlomila pravou nohu, první měsíce tréninku jsme museli samozřejmě upravit a změnit. Dnes, několik týdnů před odjezdem, už vše probíhá podle plánu a fyzicky jsem připravená,“ říká Klára Kolouchová během poslední fáze fyzického tréninku. O Kláře Kolouchové a její výpravě na horu K2 začal během jarních příprav vznikat i dokumentární film. Dokument natáčí autorka filmů „Generace Singles“ a „Nerodič“ Jana Počtová.

K tomu, aby se expedice povedla zrealizovat a film se mohl dotočit v tuto chvíli schází potřebné finance. Podporovatelé Kláry Kolouchové (Poláčkové) proto zorganizovali sbírku na crowfundingovém serveru HitHit.cz, která má výpravu pomoci finančně zajistit. Přispěvatelé si mohou vybírat z celé řady lákavých odměn jako jsou například lístky na premiéru filmu o Kláře a K2, káva s Klárou, zarámovaná fotografie s horou K2 a osobním věnováním nebo třeba kamínek přímo z Base Campu K2.