Rakovina ji vzala kus hlavy, nyní pomáhá s osvětou o této nemoci

Před pěti lety se probudila a zjistila, že má bouli na hlavě. Následná vyšetření ukázala, že se jedná o vzácné onemocnění v podstatě rakovinu kůže a kosti. Nemoc překonala, přišla o část lebky a čelistního kloubu. Vlastní zkušenost Barboru Hájkovou přiměla zapojit se do projektu Fuck Cancer, hnutí mladých lidí s onkologickým onemocněním. A aby mohli vytvořit speciální web, který bude rozcestníkem pro každého, kdo potřebuje získat informace o své nemoci nebo o nemoci blízké osoby a zároveň přímou pomoc (finanční, materiální, psychickou či zdravotní, atd. ), sbírají podporu na crowdfundingovém portálu Hithit.

„Na základě své zkušenosti chci podporovat lidi, kterých se to týká, jejich příbuzných a kamarádů. Aby věděli, jak s nemocnými komunikovat, chovat se k nim a jak je podpořit,” vysvětluje Barbora Hájková. K lékaři ji donutil jít přítel. V 32 letech ji byl diagnostikován vzácný typ rakoviny Dermatofibrosarcoma protuberans . Po všech vyšetřeních musela nakonec absolvovat osmihodinovou operaci, při které ji byla odebrána část lebky a čelistního kloubu. A ze zad ji našili sval do hlavy, aby měla nějakým způsobem chráněný mozek.

Foto: archiv Fuck Cancer

Vyrovnat se s onemocněním i jeho následky bylo zpočátku těžké. „Po operaci jsem vypadala hrozně, těžko jsem se s tím srovnávala i z pohledu partnerského vztahu,” říká a dodává: „Částečnou terapií mi byla forma vypsání se. Díky tomu se na mě začali nabalovat další lidé, kteří se s tímto onemocněním setkali. Pomohl mi také čas a okolí, které mi bylo velkou oporou.”

Ročně v ČR onemocní okolo 450 adolescentů a mladých dospělých zhoubným nádorovým onemocněním. Zatímco jejich vrstevníci sportují, chodí do školy a plánují život na vlastních nohou, mladí onkologičtí pacienti tráví svůj čas v nemocnici s nejistou budoucností. FUCK CANCER proto vznikl jako podpora pro tuto opomíjenou skupinu onkologických pacientů. Cílem projektu je zvyšování povědomí o problematice nádorových onemocnění u mladých lidí, zvyšování povědomí o možnostech prevence, nutnosti včasné diagnózy a důležitosti psychické vyrovnanosti a podpory.

Foto: archiv Fuck Cancer

„Život není samozřejmý. A zdraví už vůbec ne. Ale tou nemocí to nemusí končit. Naopak když ten život vezmeme pak za správný konec, můžeme si ho užít mnohem líp,“ uzavírá svůj příběh Barbora Hájková, kterou nemoc naučila žít, a ne jenom přežívat.

Projekt Fuck Cancer, jehož symbolem je levandulový cylindr, podpořila řada známých osobností, jako ilustrátorka Eliška Podzimková, herec Jiří Langmajer či oblíbený český influencer Martin Mikyska neboli Mikýř. Právě ilustrace od Elišky Podzimkové či plakát podepsaný Mikyskou si mohou zájemci nyní koupit na Hithitu, kde najdou řadu dalších zajímavých odměn. Kampaň končí 23. května.
Tagy:   ,