Roland Garros známé i neznámé: co byste měli vědět před začátkem pařížského grandslamu?

Na přelomu května a června pravidelně přijíždí do Paříže desítky tenisových hvězd, aby se na francouzské půdě utkaly o jeden z nejprestižnějších grandslamových tenisových pohárů ve druhém ze čtyř tenisových turnajů nejvyšší kategorie. Ani letos nepřijde publikum v pořadí již o 125. ročník French Open, který je známý také pod názvem Roland-Garros a jenž startuje už 30. května. Přestože jde o jednu z největších sportovních událostí, vsadíme se, že těchto pět zajímavosti jste o tenisovém klání rozhodně netušili.

Turnaj získal pojmenování po válečném letci

French Open neboli Roland-Garros a jeho dějiště, na kterém se utkání odehrávají, tedy stadion Roland-Garros, nese svůj název po francouzském pilotovi Rolandu Garrosovi, který v roce 1913 jako první člověk přeletěl přes Středozemní moře. Zároveň se stal jedním z prvních mužů, kterého napadlo použít letadlo jako útočný prostředek, a tak od poloviny první světové války létal jako stíhací pilot. Jeho vášeň se mu však v roce 1918 stala osudnou, protože byl den před svými třicátými narozeninami sestřelen německými nepřátelskými jednotkami. O deset let později, v roce 1928, dostal stadion Roland-Garros své jméno na jeho počest.

Místo antuky písek

Když byl v roce 1891 představen první turnaj v Île de Puteaux, tenisté museli hrát na písku, respektive na neudržované sutině. Tak tomu bylo až do roku 1907, kdy bylo utkání přesunuto do Racing Club de France. Od té doby se French Open hraje na antuce a zůstává tak jediným grandslamovým turnajem odehrávajícím se na tomto červeném prašném povrchu. Odhaduje se, že každý rok se na tenisové kurty během French Open spotřebuje až 44 000 kilogramů drcených červených cihel.

Cizincům vstup zakázán

Na začátku bylo klání zpřístupněno pouze členům francouzských tenisových klubů, šlo o tzv. francouzský šampionát – Championnat de France. Prvním mužským vítězem se stal H. Briggs, britský rodák žijící v Paříži. Dámské dvouhry byly představeny o šest let později, v roce 1897. Od začátku dvacátého století se pravidelně konaly také smíšené a dámské čtyřhry.  Teprve až v roce 1927, tedy o více než čtvrt století později, byl poprvé umožněn vstup zahraničním soupeřům.

Nejmenší ze všech grandslamových areálů

Malý, ale jedinečný. Tak by se dal charakterizovat areál Stade Roland-Garros, který je nejmenší ze všech grandslamových ploch. Jeho prostranství je menší než polovina rozlohy Wimbledonu, Australian Open nebo US Open. Přesto se může pochlubit celkem dvaceti kurty. Nejstarším areálem je Philippe Chatrier, který byl vybudován v roce 1928.  Kurt Suzanne Lenglen je sekundární stadion s kapacitou 10 tisíc osob a nejnovější z nich je areál Simonne Mathieu, který byl postaven v roce 2019.

Speciálně navržené míčky pro French Open od firmy Wilson

Předchozí ročník s sebou přinesl několik významných změn. Kromě toho že pandemie Covid-19 ovlivnila návštěvnost, snížila počet zahraničních hráčů a zpřísnila hygienické podmínky turnaje, exkluzivním distributorem míčků pro Roland Garros se poprvé stala americká společnost Wilson. Ta v loňském roce představila speciálně navržené tenisové míčky pro antuku, jež jsou odolnější vůči drsnému povrchu.

Nenechte si ujít průběh French Open na Eurosportu, který bude z největšího antukového turnaje světa vysílat denně až 20 hodin tenisu živě na obou programech. Již od pondělí 24. května navíc nabídne i zápasy kvalifikace Roland-Garros.

Živé vysílání Eurosportu bude v prvním týdnu turnaje začínat denně obvykle v 11:00 a končit ve 21:00 hodin. Na webových stránkách https://www.eurosport.cz/ bude každý den uveřejněný rozpis vysílaných zápasů, najdete ho zároveň i na facebookovém profilu https://www.facebook.com/EurosportCZ/. Ostatní zápasy dvouher ze všech kurtů bude bez českého komentáře nabízet internetový přehrávač Eurosport Player.

Klíčová data vysílání Roland Garros:

pondělí 24. května – start kvalifikace

neděle 30. května – startuje 1. kolo turnaje

sobota 12. června – finále dvouhry žen

neděle 13. června – finále dvouhry mužů

V roce 2021 bude Eurosport v České republice a na Slovensku vysílat i další ze čtyř grandslamů – po Australian Open také French Open, Wimbledon a US Open a nabídne na svém internetovém přehrávači všechny jejich zápasy dvouher živě nebo na vyžádání. Eurosport zároveň posílil své postavení ve světě tenisu, když uzavřel víceletou dohodu s ATP Tour pro ČR a Slovensko. Eurosport představí mj. 9 turnajů ATP Masters 1000, 13 turnajů ATP 500 a v závěru sezóny také Nitto ATP Finals.

Foto: Getty Images