Zpěvák JEN bojuje novým singlem proti šikaně. Ve videoklipu si zahrála i Anička Čtvrtníčková

Zpěvák a hudební skladatel JEN natočil ve spolupráci s talentovaným režisérem Ruyem Okamurou videoklip k novému singlu Silnější, jehož stěžejním poselstvím je boj proti šikaně. Hlavní roli v něm ztvárnila dvojice mladých nadějných herců Anna Čtvrtníčková a Michal Pazderka. JEN chce prostřednictvím klipu upozornit na nebezpečí šikany na školách. K jeho počinu se připojuje také vládní kampaň HateFree Culture a projekt Nenech to být.


Jen a režisér Ruy Okamura (foto Petra Charvátová)

JEN je autorem hudby i textu písně Silnější. Producentem je stejně jako již několikrát v minulosti Ondřej Žatkuliak z Rooftop Studio.  Scénář a režii měl na starosti stále vyhledávanější režisér Ruy Okamura, který už má na svém kontě třeba i videoklip pro zpěvačku Lenny či Lucii Bílou. Vedle ústředního hereckého dua ve složení Anna Čtvrtníčková a Michal Pazderka se v klipu objevují také Olga Wdowiakova, Vendelín Urban, Ondřej Běhan a Timotej Červenka.

Tematicky jde o klip ze školního prostředí, kde viditelně bují šikana. Hlavním poselstvím klipu je nenechat se zastrašit a ukázat šikanátorům, kdo je tady ve skutečnosti ten „silnější“. „Rád bych přispěl k tomu, aby se o tématu šikany lidé víc dozvěděli a nebáli se o něm mluvit. A především aby toto téma nebylo podceňováno. Samotná písnička a klip určitě nestačí… Mojí dlouhodobou snahou je ale podporovat ostatní i sebe v tom, abychom v sobě hledali motivaci, inspiraci a sílu. Hudba je tak pro mě jakýmsi uměleckým nástrojem, jak na to upozornit,“ popisuje JEN.

Ústřední roli šikanované dívky si v klipu zahrála mladá herečka Anna Čtvrtníčková, která je dcerou známého českého herce Petra Čtvrtníčka. „Musím říct, že role byla spíše mým protikladem než zrcadlem. Za život jsem se totiž naštěstí setkala jen s menšími útoky, ale šikanou bych to nenazvala. Nikdy totiž díky mému okolí a kamarádům nezašly daleko. Jednalo se vždy o maličkosti, při kterých si stačilo uvědomit, že tito útočníci jsou jen závistiví tvrdohlavci a nestojí za pozornost. Jsem ráda, že toto poselství teď mohu šířit dále,“ říká Anička Čtvrtníčková.

Po boku Aničky se v klipu objevuje mladý talent Michal Pazderka, který si zahrál roli hrdiny, jež se nebojí vykročit z davu a od dobrého skutku ho neodradí ani vidina možného pozdějšího výprasku. „Do role jsem se dokázal vcítit poměrně rychle. Jelikož nemám rád bezpráví prováděné na bezmocných lidech, některé situace se mi hrály přirozeným způsobem. Se šikanou jsem přišel do styku už na základní škole, kde ji bylo plno na každém krůčku. A to nejen ze strany žáků, ale i učitelů, kteří bravurně dokázali použít svoji pozici nadřízeného k ponižování studentů,“ uvádí Michal Pazderka.

 

S poselstvím klipu se ztotožňuje také kampaň HateFree Culture, jejímž hlavním cílem je soužití bez násilí a nenávisti, a projekt Nenech to být, který dětem umožňuje rychle a anonymně nahlásit šikanu. „Běžně máme cca 5 upozornění na šikanu denně. To znamená, že se měsíčně bavíme zhruba o 150 případech, což rozhodně není málo. Jsme rádi, že se toto téma díky novému songu JENa dostane více na oči,“ uvedl Jan Sláma za projekt Nenech to být.

Více informací o problematice šikany najdete na www.jsemsilnejsi.cz.

foto: Alice Hrubá
Tagy: