Rozdíl mezi běžným a podnikatelským účtem

Podnikání si lze jen těžko představit bez bankovního účtu. Jenže jaký vybrat? Kromě klasických běžných účtů banky nabízejí i ty uzpůsobené podnikatelům. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy se podnikatelský účet skutečně vyplatí??

OSVČ nemá ze zákona povinnost zřídit si podnikatelský účet. Ve skutečnosti si často vystačí s běžným účtem, který zpravidla nabízí podobné výhody – výběry z bankomatů zdarma, možnost kontokorentu nebo zřízení kreditní karty. Sáhnout po podnikatelském účtu se vyplatí až při vyšším množství měsíčních transakcí.

Běžný účet

Běžné účty už dnes banky nabízejí bez poplatků za jejich vedení a předhánějí s v tom, která zákazníkům poskytne výhodnější doplňkové služby. Proto není problém narazit na běžné účty s:

  • internetovým a mobilním bankovnictvím,
  • výběry z bankomatů zdarma,
  • bezplatnými okamžitými platbami,
  • online směnárnami apod.

Běžné účty jsou však primárně určeny k jednoduchým platbám a ke kontrolování zůstatků. Udržet si na nich přehled o desítkách transakcí měsíčně není snadné. V takovém případě začněte uvažovat o podnikatelském účtu.

Podnikatelský účet

Že jsou podnikatelské účty drahé, už dávno neplatí. Ty základní dnes většina bank nabízí bez poplatků za jejich vedení. Za rozšířené funkce a výhody, jako jsou neomezené transakce zdarma, je ale stále třeba si připlatit. Co tedy investicí do podnikatelského účtu získáte?

Pokročilé přehledy příjmů a výdajů

Přehledy lze využít pro finanční plánování nebo k optimalizaci výdajů. Užitečné jsou pro podnikatele, kteří provádějí desítky transakcí měsíčně a chtějí mít o pohybu svých peněz dobrý přehled.

Různé druhy transakcí

Podnikatelské účty vám rovněž umožní vám zadávat například tzv. dávkové platby, prostřednictvím kterých lze odeslat více plateb najednou.

Snadnější práci s účetnictvím

Internetové bankovnictví lze často propojit přímo s účetními programy, což usnadní a zrychlí práci účetních.

Individuální stupně oprávnění

Ve větších firmách běžně využívá firemní účet více osob. U podnikatelských účtů lze nastavit různé druhy přístupů. Někteří tak budou oprávněni odesílat platby, zatímco jiní budou mít přístup jen k přehledům.

Vyberte si vhodný účet přesně podle svých potřeb a sjednejte si podnikatelský nebo běžný účet pohodlně a online.

foto: Pixabay.com
Tagy: