Naše náramky z Bali dělají lidi šťastnější

Celý příběh začal před necelými pěti lety na indonéském ostrově Bali, který je z mnoha důvodů považován za mystické místo. Jarmila Vančurová tu tehdy během své dovolené začala pro své přátele vyrábět náramky z kouzelných semínek rudrakshi a různých minerálů. Během krátké doby zjistila, že ji tato činnost maximálně naplňuje a založila značku SPIRIT BEADS. Více o náramcích i značce SPIRIT BEADS se dozvíte v rozhovoru s Jarmilou.

Čím se vyznačují vaše náramky a v čem tkví jejich kvalita? Čím jsou originální?

Doufám, že z nich stále dýchá spiritualita. Důraz kladu také na to, jak jsou poskládány. Někdy se na jednom náramku potká i 5 elementů z různých končin naší krásné planety. Spiritualita a klid je to, co bych si přála, aby lidem naše náramky přinášely do jejich životů.

Od začátku jsme se od ostatních lišily střapečky, které jsou součástí náramků. Trvalo opravdu dlouho, než jsem přišla na to, jak udělat perfektní pevný střapeček. Při jejich výrobě dodržujeme přesný počet obmotání a provlíknutí. Postupem času nám konkurence začala kopírovat i střapečky, ale zatím jsem díky naší specifické bavlnce a postupu při výrobě takový, jako je ten náš, v Čechách neviděla.

Velký důraz samozřejmě kladu na kvalitu materiálů a stále hledám nové kameny.

Nedílnou součástí je také naše logo, které je na každém z náramků a na které máme v rámci ČR patent.

Máte nějaký nejoblíbenější náramek?

Nejoblíbenějších náramků mám samozřejmě hned několik! Jejich výběr je závislý na mnoha faktorech, třeba na tom, jaké je roční období, nebo v jakém jsem rozpoložení, ale je pravda, že se vždy vracím k růženínu v kombinaci s křišťálem. Růženín by podle mého názoru měla mít každá žena, je totiž spojen s láskou, a hlavně se sebeláskou, která je zvláště u žen velmi potřeba a mnohdy chybí. Křišťál je známý jako nejvyšší ochranný kámen, už staří Řekové jej uctívali jako zkamenělý led svatých vod, který ani na slunci neroztaje.

Jaké jsou současné trendy ve špercích z minerálů a přírodních materiálů?

Trendem jsou minerály v tzv. ”raw” podobě. Minerály už nejsou jen opracované a vybroušené do hladka, ale zachovávají svůj surový vzhled. Dalším trendem jsou přírodní materiály, které jsou součástí šperku. Mohou to být například semínka rudrakshi, kokosové skořápky, semínka lotusu…

A ještě jeden trend, který mě těší, bych zmínila, tím jsou recyklované plasty, které byly vylovené při úklidu moří a oceánů a nacházejí znovu uplatnění.

Dají se minerály libovolné kombinovat?  Nemůže to mít “vedlejší účinky”?

Tohle je jedna z nejčastějších otázek, kterou od klientů dostávám a strávila jsem nespočet hodin pátráním v knihách a na internetu, ale nenašla jsem nikde žádné záporné doporučení od odborníků, které by přímo zakazovalo nějaké kameny kombinovat.

Jak si správně náramek vybírat?

Já vždy klientům doporučuji vybírat náramek nebo minerál intuitivně. Protože život nás formuje a přináší nám do něj situace, ať už partnerské, pracovní, zdravotní, které nás velmi ovlivňují a výběr kamene tomu pak odpovídá. Proto vždy, když přijde klient nebo klientka do obchůdku, nechám je, ať si podle intuice vyberou kámen, který je přitahuje (barvou, tvarem, vzhledem) a až pak jím dám přečíst informace o minerálu, o jeho vlastnostech, léčebných účincích, nebo doporučených znameních (ty se ale v 6 různých knihách budou lišit).

Podle znamení se při výběru náramku rozhoduje 90% klientů a já se jim to vždy pokouším rozmluvit. Samozřejmě jsme se narodili v určitý den, ke kterému se přiděluje dané znamení, ale pak je i tzv. ascendent, který podle mě sedí na většinu lidí víc než jejich znamení.

Proč vzniklo spojení SPIRIT BEADS a YASMINKA?

Věřím, že nic není náhoda, a tak jednou do obchůdku přišla Yasminka nakoupit náramky, slovo dalo slovo a hned jsme si lidsky hrozně sedly. Dlouho jsem přemýšlela, jak propojit Yasminku a SPIRIT BEADS, a pak to přišlo: voňavé náramky. Yasminka, stejně jako já, dbá na to, aby její oleje byly kvalitní a sama si vybírá rostlinky i bylinky k destilaci. Dokáže o své práci mluvit s takovým nadšením, že mi je jasné, že bych lepšího člověka pro tuto spolupráci nenašla.

Díky SPIRIT BEADS navazujete různé spolupráce, co vás na nich těší?

Ano, je pravda, že díky SPIRIT BEADS potkávám spoustu skvělých lidí. Ideální je, když spolupráce vznikne nenuceně a spontánně.Tak to bylo například s Radkou Třeštíkovou, která za mnou přišla, když psala knihu Bábovky, že by se jí líbilo udělat ke knize náramek. Tehdy by mě ani Radku nenapadlo, že to bude taková pecka. A pak jsme to samé opakovaly s Radčinou další knihoukaž Osm.

Moc mě také těší spolupráce s dámami z Pink Bubble, které jsem potkala díky svému manželovi. Pink Bubble je organizace, která pomáhá onkologicky nemocným dětem a mladistvým. Teď už to budou třetí Vánoce, kdy společně navrhujeme náramky a výtěžek z jejich prodeje jde právě nadačnímu fondu PINK BUBLLE. Každý rok se víc a víc dojímám nad tím, jak jsou lidé dobrosrdeční a jak se nám kasička v obchodě plní.

Poslední spolupráce je právě s Yasminkou a spočívá v propojení minerálů a olejů.

Jsem pyšná i na to, že se náramky objevují na rukou známých osobností z kultury, a dokonce i sportu.

Energetické náramky mají podle buddhistického učení léčivou moc nad naší myslí.  Mají pro vás osobně náramky nějaký hlubší smysl?

Samozřejmě, že mají. SPIRIT BEADS je takové moje dítě, o které se starám a ono pomalinku roste. Díky tomu se mi otevírají nové obzory a navazuji nová přátelství. Je to pro mě obrovská zodpovědnost. Lidé mi často píšou, nebo vypráví v obchůdku jejich někdy až neuvěřitelné příběhy a chtějí radu nebo pomoc právě skrz naše minerály. Proto se stále snažím učit a posouvat se dál, abych jejich důvěru nezklamala.

Jaké jsou vaše další cíle a ambice? Všimla jsem si, že se sortiment v krámku na Korunní stále rozrůstá.

On vůbec obchůdek sám o sobě je takový náš splněný sen. Kdyby mi někdo před 6 lety řekl, že budu dělat právě tohle, tak mu neuvěřím. Ale snažíme se stále vytvářet a hledat něco, čím se odlišíme, protože konkurence je tu už opravdu veliká. Teď jsme například rozběhli nový e-shop a chtěli bychom expandovat i mimo Českou republiku, tak uvidíme, co nám osud nachystal.

Jak poznáte, že vaše práce dává smysl? Že je to opravdu to pravé, co vás naplňuje?

Nejlepší odpovědí na tuhle otázkou jsou zákazníci. Můj manžel se mi vždycky směje, když sedíme někde v restauraci a paní vedle u stolu má na ruce moje náramky a já mam slzy na krajíčku.Klientky mi vypráví příhody, které se jim díky náramkům staly, muži vybírají náramky pro své milé k výročí… To je prostě nejvíc a mě to nesmírně naplňuje a utvrzuje v tom, že něco děláme opravdu dobře, a že i po těch letech to lidi dělá šťastné.
Tagy: