Stodola u Hajtmanů v srdci Bílých Karpat má uchovat tradice a sloužit turistům

Moravské Kopanice a vesnička Žítková, jejíž historie sahá až do roku 1750. Kraj v minulosti zapomenutý, spojený s mnohými legendami, ožil v posledních letech řadou známých knižních příběhů. O zachování místních tradic, jako je pečení chleba dle staré receptury, vyšívání či sbírání léčivých bylin, se starají manželé Lydia a Luboš Miškaříkovi. Ti chtějí vdechnout život stodole u Hajtmanů staré 120 let a vytvořit tak prostor pro setkávání, sdílení a zážitkové předávání řemeslného umění předešlých generací. Stodola má sloužit nejenom místním, ale i turistům, kterých je v kraji čím dál tím více.

Manželé Miškaříkovi si už před pěti lety na místě, kde jejich rodina žije a hospodaří po několik generací, otevřeli občerstveni pod širým nebem Odpočívadlo u Hajtmanů“.

 „V našem kraji je zvyk, že řada z nás nese stejné příjmení, proto máme ještě druhé, Hajtmanové, které je určující,” vysvětluje Luboš Miškařík původ názvu odpočívadla i stodoly.

Stodola bude rozebrána, protože kvůli statice ji není již možné opravit, ale její části budou v maximální možné míře využity na stavbu nové. „V jejích zdech je vepsána spousta lidských příběhů, které chceme zachovat. Chceme také místo pro lidi – poutníky i výletníky – procházející po naučné stezce Moravských Kopanic, aby měli kde usednout se střechou nad hlavou, popřípadě mohli přespat, tak jak se to dělávalo dříve – na seně,” dodává.

Aby mohli nechat stodolu opravit řemeslníky, kteří umí dělat nové věci tradičním řemeslem, a vytvořili tak místo ochrany a podpory, které nabídne střechu nad hlavou, když je potřeba, sbírají Miškaříkovi podporu na crowdfundingové portálu Hithit. Jako odměnu si přispěvatelé mohou například vybrat sirup a bylinnou směs z věhlasných léčivých bylinek z Kopanic nebo si ve venkovní peci upéct vlastní chleba dle tradiční receptury.

foto: archiv Stodola u Hajtmanů




Tagy: