Do srdce Prahy o víkendu připluje festival United Islands of Prague

O víkendu 25. – 26. června se Střelecký ostrov, Kampa, Dětský ostrov a Janáčkovo nábřeží promění v hlavní centrum kulturního dění v Česku. Stane se tak v rámci 18. ročníku multižánrového festivalu United Islands of Prague s podtitulem German edition vol.2, který nabídne na šesti různých scénách rozmanitý mix hudebních interpretů i koncept Ostrovů inspirace. Návštěvníci se mohou těšit na mladé talentované hudebníky z tuzemska i zahraničí, zajímavé workshopy, přednášky, besedy s ambasadory, sportovní aktivity, relaxační zónu i program pro děti. Vstup bude tradičně pro všechny zdarma. V rámci festivalového víkendu v Praze dočasně vznikne tramvajová zastávka Střelecký ostrov.

Akce se po pěti letech přemístí z Karlína zpátky na ostrovy přímo do samotného srdce Prahy. Také hudebně se vrátí ke kořenům a originální dramaturgii. Vedle vycházejících objevů domácí i mezinárodní scény pořadatelé ve spolupráci se silnými pražskými subjekty veřejného prostoru připravili také unikátní koncept Ostrovů inspirace, který bude tematicky propojovat udržitelnost a diverzita. Pro návštěvníky bude v rámci 18. ročníku festivalu United Islands of Prague na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží připravena také bohatá gastro zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů i drinků.

Na ostrovy připlují zahraniční i tuzemské hudební objevy

Hudební fanoušci se mohou těšit na zajímavé objevy ze zahraničí i tuzemska, které se během festivalového dění postupně představí na šesti scénách: ČT art stage, Český rozhlas Vltava stage, R1 stage, Reflex stage, Český rozhlas Jazz stage a Janáček stage. Hudební program se navíc rozšíří i o Manifesto Market na Smíchově, kde se o line-up postarají DJs. Všude se to bude přímo hemžit mladými talentovanými hudebníky. Z pestrého programu si tak zaručeně vyberou vyznavači všech možných žánrů.

V pátek by si nikdo rozhodně neměl nechat ujít německý projekt Shelter Boy, který osloví nejen fanoušky nezávislých písničkářů jako King Krule, nebo elektronické duo Atna, jež se spoluprací s DJem Solomunem dostalo až do pořadu legendárního Peta Tonga na BBC Radio 1.

Sobota bude patřit postpunkové partě talentovaných divochů Drens z německého Dortmundu. Neméně zajímavý pak bude elektronický projekt Aggregat navazující svou tvorbou na německou tradici Kraftwerk. Českou scénu budou reprezentovat mimo jiné například zpěvačky Amelie Siba, Anabelle nebo Bára Zmeková. Chybět nebudou ani zástupci tuzemské urban music jako rappeři Redzed a Rohony nebo zpěvák The Curly Simon ze Slovenska. Na programu toho ale bude ještě mnohem více.

Ostrovy inspirace jako rovnocenný partner hudební části

Vize letošního ročníku je založena na kvalitním nehudebním programu, který unikátně propojí známé pražské subjekty, jež se věnují udržitelnosti, diverzitě, kultuře, nebo veřejnému prostoru. Tematicky bude rozdělen na okruhy Odvaha, Svoboda, Zdraví a Udržitelnost. Návštěvníci si tak budou moci vybrat, co je jejich srdci nejbližší. Už teď je ale jasné, že to nebude lehké rozhodování. Za návštěvu bude v sobotu rozhodně stát například udržitelná relax zóna dobra Asociace společenské odpovědnosti na Kampě, kde si zájemci vedle odpočinku budou moci zahrát třeba SDGs fotbálek, zabavit děti prostřednictvím Hry za lepší svět nebo prohlédnout jako první udržitelné dárky z nového e-shopu Nakup na Dobro. Kousek od Werichovy vily vyroste také Česko-německý ostrov v režii Česko-německého fondu budoucnosti a Goethe institutu. Pro příchozí tu bude v sobotu ráno připraven brunch v česko-německém stylu, dále pak třeba také landartové tvoření, dílna ručního papíru, nový cirkus a divadlo.

Neméně zábavy pak slibuje například Paddlefest na Střeleckém ostrově, který nabídne nejen jedinečné spojení pohody u vody s živou muzikou sledovanou z paddleboardů ale i další hodně dobrodružný program na vodě. Sportu se bude týkat také zóna EDU, kterou připravil pro děti i dospělé Český olympijský výbor. Mýty spojené s tématikou udržitelnosti, diverzity a inkluze se ve svém stanu na Janáčkově nábřeží bude během soboty snažit odstranit platforma Magnoli. Na letní scéně musea Kampa se bude možné například zúčastnit recyklačního workshopu nebo si poslechnout poutavou diskuzi, kde nebudou chybět třeba ani Tereza Ramba a Vojta Kotek. Za návštěvu budou zajisté stát i menší workshopy od Loono, Kokoza, Konsent a Slow Femme na Kampě nebo NGO Market.

Uzavřené Janáčkovo nábřeží, Most Legií a dočasná tramvajová zastávka Střelecký ostrov

Festivalové dění v sobotu 26. června odkloní veškerou dopravu z Janáčkova nábřeží a Mostu Legií, jež budou dočasně sloužit pouze jako pěší zóna. Přímo do centra festivalu se půjde pohodlně dopravit tramvají až na speciální festivalovou zastávku Střelecký ostrov. V průběhu celého festivalu budou všude platit covid opatření dle aktuálních nařízení vlády. „Už se nemůžeme dočkat, až se o víkendu do Prahy ve velkém vrátí živá hudba, divadlo a další zábava. Moc se na vás těšíme a zároveň prosíme o shovívavost. Festival jsme připravovali ve velkém časovém pressu a s nejasnými pravidly pro hromadné akce. Už z loňského roku jsme ale zvyklí na složitější organizaci, kterou jsme si vyzkoušeli na akci Praha Září, kde se uskutečnila právě první část německé edice United Islands. Jsme moc rádi, že se nám nyní i přes nepříznivou dobu nakonec podařilo zorganizovat akci většího rozsahu, i když třeba nebude bez chybičky,“ říká dramaturgyně Bára Šubrtová.

Partner pass

Letošní novinkou je možnost zakoupení Partner passu, v rámci kterého jeho držitelé získají exkluzivní přístup k programovým tipům od pořadatelů, vstup zdarma do 400 ASA Gallery a 10% slevu na festivalových barech. Partner pass stojí 200 Kč, z nichž organizátoři 100 Kč darují na kompenzaci uhlíkové stopy spojené s produkcí festivalu.

“Sláva, festivalová sezóna konečně startuje! Chovejme se k sobě s respektem a přiměřenou opatrností.  Zároveň prosíme o toleranci, protože připravit festival v aktuálních stížených podmínkách nebylo rozhodně lehké!” závěrem shrnuje pořadatel David Gaydečka.

18. ročník festivalu United Islands of Prague bude probíhat od brzkého odpoledne pátku 25. června 2021 do soboty 26. června 2021. Vstup bude jako každý rok pro všechny zdarma. Více informací i časový harmonogram hudebního i nehudebního programu najdete na www.unitedislands.cz.

foto: archiv United Islands of Prague