Světová premiéra Dánské dívky se odehraje v Praze

Kontroverzní román Dánská dívka nebyl doposud zpracován jinak než jako film. To se ale nyní snaží změnit spolek SpoluHra a Divadlo Na Fidlovačce. Společně totiž usilují o přivedení první divadelní adaptace Dánské dívky na pražskou scénu. Lístky na slavnostní světovou premiéru, která se uskuteční 14. listopadu 2019, jsou již teď k zakoupení na Hithitu.

Historický román Dánská dívka se odehrává v období 20. a 30. let 20. století a líčí skutečný příběh manželů Wegenerových, kdy Einar Wegener jako jeden z prvních lidí na světě prošel operativní změnou pohlaví. Vše začíná momentem, kdy malířka Greta požádá svého manžela Einara o pomoc při tvorbě obrazu. Udělá si z něj modelku. Netuší ovšem, že rozmotala dávné trauma. Že v nitru jejího manžela žije žena – Lili. A Greta se ve své bezpodmínečné lásce a odvaze rozhodne, že Lili pomůže na svět. A profesor Bolk je připraven…

Spolek SpoluHra a Divadlo Na Fidlovačce nyní chce využít jedinečnou příležitost, jak zprostředkovat toto kontroverzní, avšak společensky neméně významné téma trans osob a jejich tranzice širšímu publiku, a to prostřednictvím uměleckého díla, které je obecně známé a oceňované. K tomu, aby se tak skutečně stalo, jim v tuto chvíli schází potřebné finance. Ty se rozhodli vybrat prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru Hithit.cz.

Přispěvatelé si tu kromě místa na slavnostní premiéře Dánské dívky mohou zakoupit i další zajímavé odměny jako třeba lístky na další představení spolku SpoluHra nebo třeba výlet do Drážďan. „Vybrané peníze využijeme zejména na technickou realizaci představení (režie, výroba kulis, výroba scény a kostýmů). Dále potřebujeme prostředky na hudbu a choreografii. Naším cílem je zajistit divákovi co nejintenzivnější zážitek z tohoto silného lidského příběhu, který vyniká mimo jiné i svou výtvarností,“ popisuje Filip Morštadt za SpoluHru.

Dramatizace se ujala scénáristka Kateřina Jonášová, pro kterou se tento příběh stal osobním. Režie se chopil jeden z nejoriginálnějších mladých režisérů současnosti Jakub Čermák a do hlavních rolí obsadil Daniela Krejčíka, Petru Horváthovou, Jiřího Korna a Anetu Krejčíkovou. Světová premiéra dramatizace knihy Davida Ebershoffa, kterou proslavil stejnojmenný oskarový film s Alicii Vikander a Eddiem Redmaynem v hlavních rolích, je pro Fidlovačku a SpoluHru událostí sezóny.
Tagy: