Vánoce bez miminka? Připravte se na všetečné dotazy zvídavé rodiny

Vánoční svátky už pomalu klepou na dveře. Děti odesílají dopisy Ježíškovi a těší se na to, co najdou pod stromečkem. Pro ty větší jsou pak Vánoce příležitostí k rodinnému setkání. U slavnostně prostřeného stolu obvykle probíhá běžná společenská konverzace, která však nemusí být pro všechny účastníky příjemným „small talkem“. Horké chvilky většinou čekají svobodné jedince a páry bez potomků. Pokud je tento stav dobrovolný a těší vás, dají se dotěrné otázky přejít s nadhledem a humorem. Horší je, když se o miminko snažíte a nedaří se. To i zdánlivě neškodná věta může z vánoční atmosféry udělat pro dotyčné peklo.

Ženská psychika je velmi citlivá a ve spojení s vánoční atmosférou a dalším měsícem, kdy těhotenský test ukazuje opět jen jednu čárku, může ze svátků klidu a míru vytvořit pravý opak. Obzvlášť, běhají-li při rodinném setkání okolo děti, sestřenice funí s bříškem v sedmém měsíci a pak přicházejí ony zmiňované dotazy: „A co ty?“

Zplodit potomka se může jevit jako ta nejjednodušší věc na světě. V poslední době se však stálé víc doslýcháme, že opak je pravdou. „V současné době řeší problémy s neplodností až 20 procent párů. Více jak polovina důvodů, proč se jim společně nedaří otěhotnět, je na straně mužů. Velkou roli také hraje stále se zvyšující věk prvorodiček, zanedbané preventivní kontroly u obou a nesmíme podceňovat ani důležitost psychiky,“ vysvětluje vedoucí lékařka a medicínská ředitelka kliniky asistované reprodukce Europe IVF, Milada Brandejská. Jde ale o velice komplikovanou záležitost. A to i v případě, kdy je mužské i ženské tělo zdravé a miminku zdánlivě nic nebrání. Jenže těch věcí, které se mohou pokazit, je dlouhá řada a vévodí jim stres. A ten se každým dalším neúspěšným pokusem zvyšuje.

Pro ženu je v takovém případě ohromně důležitá podpora partnera. Pokud ve vztahu vše funguje výborně, partner je empatický a dokáže svou polovičku podpořit v těžkých chvílích, zvládají se jakékoliv komplikace lépe. Pak jsou tu ale rodinná setkání, zvídavé pohledy i dotazy. Dají se přesto takové sváteční chvilky příjemně prožít, a nikoliv jen přežít?

Nepříjemným dotazům se nevyhnete, ale…

Pro pár už delší dobu se marně snažící o miminko jde o mimořádně citlivé téma a neustálé otázky, byť vyřčeny rodinnými příslušníky v dobré víře, mohou postupně přerůstat přes hlavu a odpovídat na ně je čím dál tím složitější.

Jaká má být odpověď? Upřímná? V případě rodinné vánoční večeře se ruku v ruce s upřímností může nést i nějaké to ostřejší slůvko, které nezapůsobí nejvhodněji. Jenže nějaká odpověď, která dá jasně najevo, že zatím se stále nedaří a že je vám neustálé opakování nepříjemné, musí přijít. A ať bude odpověď jakákoliv, vždy na ni přijde další reakce.

Zde proto přinášíme výběr možných odpovědí a ohlasů na ně.

Upřímnost, nebo drobná lež?

To je naše osobní věc… Tato hláška rozhodně nezafunguje. Nejbližší členové rodiny se o to logicky zajímají a mají o vás starost, jen si neuvědomují, jak může být takový dotaz bolestivý. Navíc touto příliš odmítavou reakcí vyvoláte řadu zbytečných a nepravdivých spekulací.

My vlastně ani nevíme, jestli chceme dítě… Další odpověď, která způsobí vlnu následných reakcí, přesvědčování a přemlouvání. Touto cestou tedy raději ne.

Ne, nejsem těhotná… V jednoduchosti je síla. Stručná odpověď pár slovy a pokus stočit konverzaci na téma “Copak asi Ježíšek přinese babičce?” může ostatním členům sváteční večeře dát jasně najevo, že hovory na toto téma právě skončily.

Rádi bychom miminko, ale necháme to na přírodě… Tuto odpověď doporučujeme v případě, že je vám méně než 30. Jinak se připravte na argumenty, v nichž bude zaznívat ujíždějící vlak či biologické hodiny.

Čekáme, až přiletí čáp… S humorem nikdy nic nezkazíte, jen je potřeba mít na paměti, že se určitě najde chytrák, který vás poučí, jak početí funguje.

Anebo máte další dvě možnosti:

Pokud se na to cítíte, řekněte pravdu. Miminko chceme, ale zatím se nám nedaří. Děláme vše pro to, abychom vám již brzy oznámili šťastnou novinu. Na to se nedá říct nic jiného než popřát hodně štěstí.

V případě, že se vám letos do vysvětlování nechce, udělejte si pohodové Vánoce ve dvou!

Co letos oslavit Štědrý večer úplně jinak než obvykle – v exotické destinaci, zasněžené horské chatě anebo jen sami dva v pohodlí doma. Rodina vaši omluvu určitě přijme. Pohodlně se natáhněte k pohádkám, mlsejte cukroví a nechte sebou proplouvat vánoční atmosféru v partnerském objetí. Třeba zrovna tohle pomůže a příští rok vyslovíte ono vytoužené: „Ano, jsem, babi.“

Foto: Shutterstock