Věrní uživatelé sdílených aut GreenGo si nyní mohou ježděním vydělat

Provozovatel sdílených elektromobilů GreenGo přináší do Česka přelomovou novinku, která přináší revoluci v oblasti mobily ve velkých metropolích. Ve spojení se službou StreetCrowd využívající data firmy Ubiq se nyní podaří dostat sdílené vozy na správné místo ve správnou chvíli. „To ale není všechno. Pomáhat s přesunem vozů do míst s velkou poptávkou se prostřednictvím mobilní aplikace StreetCrowd může přihlásit každý, kdo chce jezdit zadarmo a ještě na tom vydělat,” říká ředitel GreenGo Česká republika Šimon Čapek.

Jak to celé funguje? Pro provoz sdílené dopravy je nezbytné zajistit zákazníkům automobily v místě, kde je potřebují. Vzhledem k tomu, že jsou v neustálém pohybu, stává se, že jich může být v jistou dobu na jistém místě nedostatek, a je nutné je tam dopravit. „Už nyní je standard, že naši zákazníci mají vozy GreenGo v průměru pět minut chůze z jakéhokoliv místa v naší servisní zóně. Díky službě StreetCrowd jim budou naše vozy ještě blíž,” říká Šimon Čapek.

Ke slovu přicházejí data

Výrazně účinnější řešení spočívá ve zpracovávání a využívání dat. Na scénu vstupuje služba StreetCrowd, která funguje na datech a algoritmech získaných od digitální firmy Ubiq. Aplikace do hry vtahuje uživatele z řad široké veřejnosti, kteří se – pokud budou chtít – mohou stát pomocníky v budování moderní mobility ve světových metropolích jako jsou Berlín, Washington, Hamburg, Budapešť, Seattle nebo Mnichov. Díky GreenGo se k nim nyní připojuje i Praha.

Když se přihlásíte do programu StreetCrowd, na svém mobilu zjistíte, jestli se ve vaši blízkosti nenachází nějaký nevyužitý automobil GreenGo, po kterém by na základě výpočtů dat byla poptávka na jiném, více exponovaném místě – většinou v centru města, u vysoké školy nebo nákupního střediska.

Pokud tam má uživatel cestu, nejenže ji nemusí platit, ale za tento servis dokonce získá finanční odměnu. Vozy GreenGo tak jsou vždy ve správnou chvíli na správném místě.

Nejlépe to ukáží konkrétní příklady lidí z metropolí, kde StreetCrowd již funguje delší dobu. Službu využívá řidič městského autobusu, který po noční službě jede sdíleným elektromobilem z periferie zpátky domů v centru města. Nejenže neplatí, ale ještě za to dostane peníze. Jiným uživatelem je student architektury, který si díky přesunům sdílených automobilů na místa s vyšší poptávkou objede architektonicky zajímavé budovy. Mezi uživateli jsou ale i čistě zapálení řidiči, které baví jízda jako taková a utržené peníze berou jako príma bonus.

Výhody pro všechny

Výhodné je to tak pro všechny účastníky. Vozy se z okrajových míst nebo míst s malou poptávkou dostanou k zákazníkům, kteří je tak můžou využít. Provozovatel získá věrné zákazníky, kteří budou pravidelně využívat jeho servis. A věrní zákazníci budou mít příležitost jezdit zadarmo a ještě přitom vydělají.

Nejvíc na tom vydělá celá společnost. Jakmile bude sdílení elektromobilů naplno fungovat tak, že jej začne využívat většina řidičů,  z měst zmizí velká část soukromých vozů, které 90 procent své životnosti stojí zaparkovaná a pouze překáží.

GreenGo do budoucna zvažuje využít další z výhod, kterou služba StreetCrowd nabízí. Pokud u nějakého vozu klesne stav nabití baterie pod určitou míru, mobilní aplikace rozešle výzvu všem uživatelům v okolí. Ten, kdo výzvu přijme, baterii dobije a automobil převeze do místa s vyšší zákaznickou poptávkou.

„Nemůžeme ignorovat změny, kterými současná společnost prochází. Lidé se čím dál víc stěhují do měst. Zprávy o klimatických změnách slyšíme každý den. Na situaci musí reagovat i mobilita. Věříme, že klíč je ve spojení sdílené dopravy a efektivním zpracování dat, díky nimž může doprava zůstat výdělečná a přitom udržitelná,” říká ředitel GreenGo Šimon Čapek.

Co všechno lze řešit prostřednictvím služby StreetCrowd

Vyvážené rozmístění flotily

Servisní týmy nebo jednotlivci na základě údajů z mobilní aplikace StreetCrowd umisťují vozy z míst s malou poptávkou do míst s vyšší poptávkou a tím i vyšší šancí, že je někdo využije.

Včasné dobíjení

Když míra nabití baterie ve voze klesne pod stanovenou úroveň, uživatelé aplikace StreetScrowd v okolí obdrží výzvu. První, kdo se přihlásí, automobil dobije a odveze na místo s vyšší poptávkou.

Kontrola parkování

I když uživatelé sdílených GreenGO patří mezi vzorné řidiče, může se stát, že někdo zaparkuje na nevhodném místě. Aby se předešlo udělování pokut a špatné náladě v místě nesprávného parkování, aplikace StreetCrowd vyšle poplach všem uživatelům v blízkosti. I  tomto případě se nápravy ujme první přihlášení ujme.

foto: Adam Maršál, nedori
Tagy: