Ideální auto do hor? Silný výkon, vysoký podvozek a zodpovědný řidič

Plánujete-li si pořídit auto na horské cesty, vybírejte ze silných SUV modelů nebo offroadů. K bezpečné jízdě vám pomůže i správné vybavení, při karambolu pak oceníte asistenci k povinnému ručení. Buďte připraveni a hory vás nepřekvapí.

Sjednejte si povinné ručení pro všechny situace

Do hor potřebuje vozidlo specifickou výbavu. Patří k ní samozřejmě i povinné ručení, které majitele motorových vozidel chrání před finančními následky případné nehody. Čím silnější nebo starší auto budete vlastnit, tím náklady na pojistku stoupají. Komplexnější pojištění s asistencí vám pak poskytne záchrannou síť, dojde-li na silnici ke krizové situaci. O takové momenty přitom není zejména na horských cestách nouze.

Vybavení musí být zcela bez závad

Plánujete-li zimní cestu do hor, myslete v prvé řadě na pořádné zimní pneumatiky. Neměly by být starší než 4 roky, guma poté tuhne a hůře přilíná k silnici. Zkontrolujte také, zda mají dostatečně hluboký vzorek (minimálně 4 mm). A zapomenout byste neměli ani na zimní řetězy. Ujistěte se – ještě před jízdou a v klidu –, že je umíte na kolo nasadit i sundat. Do zimní výbavy si pořiďte i pevnou škrabku na sklo a rozmrazovač zámků (uschovejte jej do osobní tašky, zamčený v zavazadlovém prostoru vám bude k ničemu).

TIP: Na jaře se na horách objevuje vrstva bahna, překvapit vás mohou i rozvodněné říčky, na podzim to zase často klouže po mokrém spadaném listí. Cesta na hory tak po většinu roku vyžaduje obezřetnost a přípravu správného vybavení.

Jestliže s sebou do hor povezete i sportovní výbavu, pořiďte si nebo půjčte střešní nosič. Ušetříte mnoho místa v interiéru a cesta bude o dost pohodlnější. Některé modely aut také nabízejí možnost uložení lyží do skivaku – ten se pak částečně vsune mezi zadní sedačky.

Auto do zimních hor „značka ideál“

S horami, sněhovou nadílkou a divokým počasím si nejlépe poradí vyšší auta s pohonem 4 × 4 a se stabilním výkonem při nízkých převodech. Díky silnému motoru vyjedete i strmější kopce. Vyšší podvozek offroadů a SUV modelů pak zajistí, že auto na sněhové pokrývce nezůstane vprostřed cesty „ležet na břiše“. V takovém případě vám ani silný pohon nepomůže.

Aby vás auto nenechalo na holičkách…

Než vyrazíte na cestu do hor, musíte si být jisti absolutně bezvadným stavem vozidla. Nechte si jej zkontrolovat v servisu, kde vám plechového miláčka připraví na náročnou jízdu. Na horách totiž představuje i drobná havárie rizikovou situaci. Řešením je být připraven na všechny možné scénáře, sjednat si kvalitní povinné ručení se širokým rozsahem služeb a mít vždy po ruce kartičku s číslem na asistenční linku.

foto: Unsplash.com
Tagy:   , ,