Léto plné akcí! Nechte se unést kulturou i zážitky Východní Moravy

Pojďte tančit, ochutnávat a bavit se. Nechte prostoupit svým tělem adrenalin. Vezměte své děti do romantického středověku nebo na klidnou plavbu lodí. Východní Morava má tisíce tváří i zvuků, kterými vás okouzlí na nejrůznějších akcích. Na řadu z nich je přitom vstupné zdarma.

Vstupte i se svými dětmi do říše snů a zážitků. Víte, jak Baťa obouval svět? Jak Hanzelka se Zikmundem objevovali tajemné kontinenty? Nebo jak vznikají hrané i animované filmy? Láká vás umění, design či architektura? Navštivte Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích nebo Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně – v průběhu prázdnin mají děti do 18 let vstupné zdarma!

Potřebujete zpomalit? Nechte se unášet pomalým proudem Baťova kanálu, jednoho z nejúžasnějších vodních děl v naší krajině. Na palubě lodi Hollandia si budete chvílemi připadat jako v malebné nizozemské krajině, místo větrných mlýnů ale uvidíte nádherný kout Moravy. Každý víkend můžete plout z Uherského Hradiště do Uherského Ostrohu, zde navštívit tajuplné podzemí zámku i vystoupat na zámeckou věž. Každé úterý, čtvrtek a neděli pak vyplouvá také loď Morava, na jejíž palubě se konají i ochutnávky vína.

Práci starých mistrů a zkušených řemeslníků můžete poznat při Dnech řemesel a setkání kovářů, které se uskuteční ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (31. července – 1. srpna). Mezi malebnými domy Dřevěného městečka poznáte staré profese při zpracování dřeva i kovu. Předváděná řemesla si budete moci také sami vyzkoušet – dokážete ukovat vlastní hřebík?

Filmy, které nikde jinde neuvidíte, můžete zhlédnout na Letní filmové škole v Uherském Hradišti (6.-12. srpna). Na 47. tohoto festivalu si vyberete ze 170 snímků – ten nejstarší je z roku 1913, ten nejnovější z letoška. Nabitý program obohatí i semináře a přednášky, vystoupí při nich například Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová či Martin Huba. Dojde také na lekce filmu podle zahraničních hostů, a to režisérů Gorana Markoviće a Sergia Castra San Martína.

Projděte hradní branou do historie

Všemi smysly si budete moci vychutnat 11. ročník středověkých Templářských slavností, který proběhne na zámku a hvězdárně Vsetín (14. srpna). Užijte si vystoupení šermířských skupin, poslechněte dobovou hudbu, podlehněte kejklířské show, dech zatajíte při ukázce dravců a ochutnáte dobovou kuchyni. Do historie se vrátíte i při lukostřelbě nebo díky rytířskému trenažéru.

Když se setmí, všechno vypadá jinak. Přesvědčte se o tom sami při noční prohlídce hradu Malenovice (14. srpna), kdy hradní sály ožijí krásnými tanečnicemi i obrazy ze života šlechty.

Poznejte moravskou i motoristickou tradici

Moravské tradice a zvyky můžete poznat při Dožínkách Zlínského kraje (20. – 21. srpna), které se tradičně konají v Kroměříži. Těšit se můžete na jarmark, dožínkový průvod, folklórní vystoupení, ochutnávky tradičních specialit nebo třeba výstavu zemědělské techniky, kterou si užijí malí i velcí.

Toužíte po adrenalinu, sportu a řevu motorů? Nenechte si ujít Barum Czech Rally (27.-29. srpna). Největší a nejprestižnější rallyová soutěž v Česku oslaví už svůj 50. ročník! Letošní trať měří 786 km a obsahuje patnáct rychlostních zkoušek. Slavnostní start proběhne před zlínskou radnicí a ostrým startem bude atraktivní rychlostní zkouška v nočních ulicích Zlína.

Pro více informací a tipů na výlety navštivte www.Vychodni-Morava.cz.

foto: Vychodni-Morava.cz