„Budoucnost vidím v personalizované péči,“ říká dermatoložka

Stárnutí nezastavíme, ale svůj životní styl si vybrat můžeme. Ten je totiž klíčový pro to, jak bude naše pleť vypadat. Dermatoložka a skincare expertka prodejen Marionnaud Hajnalka Méryová Faragó radí, jak zpomalit stárnutí pleti a představuje trendy v anti-age kosmetice.

Co jsou podle vás největší aktuální vynálezy anti-age kosmetiky?

Jestli existuje účinná látka, která je hvězdou mezi anti-age složkami, je to retinol. Kromě toho, že bojuje s projevy stárnutí pleti, urychluje odloučení kožních buněk a účinkuje i proti akné. Do popředí zájmu se čím dál častěji dostávají kmenové buňky, které fungují jako jakýsi přírodní opravář.

Co pro sebe můžeme udělat, když chceme zpomalit stárnutí? Jak velký vliv na naši krásu má třeba jídlo?

Vše, co pijeme a jíme, ovlivňuje celý náš organismus včetně pleti. Mnohé vědecké studie naznačují, že některé potraviny mohou zlepšit kvalitu pleti, nejdůležitější je ale celkové složení stravy. Vědci také dokázali, že lidé, kteří jedí hodně ovoce, zeleniny a ryb, mají ve vyšším věku méně vrásek než ti, kteří ve větší míře jedli nasycené živočišné tuky včetně masa, másla, tučných mléčných výrobků, bílého pečiva a sladkostí.

Jaká strava tedy pleti nejvíce prospívá?

Alfou a omegou zdravě vypadající pleti je voda. Pleti též prospívá strava bohatá na vitamíny C a E, beta-karoten, selen, zinek, draslík, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Největšími nepřáteli zdravé pleti jsou rafinovaný cukr a jednoduché sacharidy, alkohol, uzeniny a nasycené tuky.

Jak velký vliv na stav naší pokožky má sport?

Cvičení v rozumné míře pleti prospívá, kůže se díky němu prokrvuje a pokožka se vypíná. Intenzivní sport ale může být na úkor krásy, pokud třeba nedbáme na dostatečnou hygienu, nedodržujeme pitný režim či pokožku opakovaně vystavujeme intenzivnímu slunečnímu záření bez dostatečné SPF ochrany.

Jaká je budoucnost dermokosmetiky? Je nějaký přípravek či metoda, jejichž účinky vás v poslední době zaujaly?

Už dlouho se mluví o výběru dermokosmetiky podle DNA. Analýzou DNA se zjistí, jaká rizika vaší pleti hrozí a z jakých účinných látek by naopak nejvíc profitovala. Díky těmto informacím vám potom sestaví kosmetickou rutinu na míru. Už dnes je na trhu několik přístrojů, které sbírají a analyzují různá data, s jejichž pomocí pak mohou kosmetické značky vyrábět personalizované produkty šité na míru konkrétním problémům.

Co pro sebe děláte vy sama každý den?

Jako dermatoložka opravdu dbám na to, aby moje pleť vypadala čistě a svěže. Ráno začínám sklenicí vody s citrónem a zeleným čajem. Snažím se denně vypít dva až tři litry čisté vody. Jím hodně ovoce a zeleniny, zbožňuji avokádo. Užívám také výživové doplňky na pleť. Co se týká samotné péče, už roky používám na odličování stejnou micelární vodu. Na mytí obličeje mi vyhovuje jemný čistící gel s kyselinou salicylovou. Pak nanesu sérum s kyselinou hyaluronovou, která se umí dostat do hlubších vrstev kůže. Následují oční a hydratační krém. Ráno používám krémy s SPF faktorem a večer střídám přípravky s ovocnými kyselinami a retinolem.


dermatoložka a skin care expertka Marionnaud Hajnalka Méryová

foto: Marionnaud
Tagy: