Češi nabízejí potravinovou pomoc obyvatelům Bali

Cílem organizace Green-Books.org je inspirovat miliony obyvatel Indonésie k udržitelnému způsobu života. Vyvíjí výukové programy pro školy i eko aktivity pro rodiny na téma ochrany biodiverzity, odpadového hospodářství a změny klimatu. Pedagogy školí pomocí online kurzu založeného na výchově k udržitelnému způsobu života (Education for Sustainability). Účastníci programů dostávají motivační odměny šetrné k životnímu prostředí a knihy o přírodě. Aktuálně se organizace Green-Books.org rozhodla pomoct obyvatelům Bali v důsledku krize COVID-19.

Zdravotní stránku krize zvládá Bali velmi dobře, dopady pandemie na zdraví obyvatel nejsou tak závažné. Místní obyvatele věří, že je to díky bohům. Horší je to ale s místní ekonomikou, která je závislá z 80% na turistickém ruchu. Ten kvůli opatřením souvisejícím s COVID-19 ustal. Proto jsou nyní tisíce obyvatel ostrova bez práce a finančních prostředků.

Pod záštitou ambasády České Republiky a v koordinaci s honorárním konzulem ČR na Bali a rodilým balijcem, panem Gusde, byla vytipována místa a byl zvolen způsob efektivní potravinové pomoci těm, kteří tuto pomoc nejvíce potřebují. Do projektu se postupně zapojují i další čeští krajané dlouhodobě žijících na Bali. Spontánní krajanská solidarita dala i název projektu Češi pro Bali.

“Na jedné straně se snažíme zmírnit současnou humanitární krizi spojenou s COVID-19, ale nesmíme zapomenout, že hned za rohem číhají další problémy spojené se změnou klimatu, znečištěním plasty a odlesňováním. Proto jsme iniciovali potravinovou pomoc, která obsahuje suroviny a obaly šetrné k životnímu prostředí,” říká zakladatel green-books.org Petr Hindrich.

“Mám velkou radost, že jsme dnešním dnem mohli společně spustit projekt českých krajanů #cekountukbali, který má za cíl pomoct na ostrově těm, kteří ji potřebují,“ říká Milo Brzák. 16.5. se tak projekt spustil a Milo pokračuje dál:” Obyvatelům jsou předány porce balené v banánových listech a také filtrovaná voda. Proč i voda? Voda z kohoutku se tu totiž pít nedá. Ti nejchudší si ji převařují nebo si koupí filtrovanou. Na tu ale teď nemají peníze. Snažíme se jim tak dodat bezpečně čistou vodu.”

Jelikož je Green-Books.org (místní název je: Yayasan Green Books Indonesia) nezisková organizace zaměřená na environmentální osvětu, snažíme se tuto potravinovou pomoc pojmout co nejzeleněji – bez jednorázových plastů, bez palmového oleje a pokud možno i vegetariánsky.

Ti, kteří pomoc využijí, budou mít navíc k dispozici prostor na mytí rukou/dezinfekční prostředek na ruce, pratelné textilní roušky a pitnou vodu (pokud si přinesou vlastní lahev). Dále chceme komunikovat témata související s COVID-19, finanční gramotností a v neposlední řadě s ekologií.

Jak se můžete zapojit?

Každý rok navštíví Bali tisíce Čechů, kteří si ostrov velmi oblíbili. Věříme, že mnozí z nich se k iniciativě přidají a oplatí Balijcům každodenní pohostinnost a tisíce úsměvů, které si pamatují ze své dovolené.

Pokud milujete Bali, pomozte lidem, kteří to potřebují, kliknutím na tlačítko Donate. Vyberte možnost platby PayPal nebo kreditní kartou (částka se připíše sem na stránku automaticky).

Další varianta platby je bankovní převod na transparentní účet Green-Books.org 2700524883/2010 a do poznámky uveďte BALI (částku připíšeme manuálně).

A jak se vyrovnáváme s koronou my?

V Green-Books.org jsme reagovali na dočasné uzavření škol novým programem “Eco-Activityuntuk Keluarga” (Eko aktivity pro rodiny). Školní výukové programy zaměřené na ochranu biodiverzity, odpadové hospodářství a změny klimatu adaptujeme tak, aby je mohli v rámci jednotlivých eko aktivit využívat rodiče doma. Některé jsme připravili i pro naše zahraniční podporovatele v angličtině. Více informací zde.

Veškeré informace o projektu naleznete na portálu www.green-books.org, kde naleznete detailnější informace o této iniciativě a tlačítko, jak snadno přispět. Pomozte s námi přečkat těžké časy.