Djská show Red Bull 3Style je tu. V Lucerně se předvede současná česká špička

Už tento čtvrtek 21. září se mezi DJ Roxtarem, Australanem, Lowou, Frikym, Ondrashem a Fluxem v Lucerna Music Baru rozhodne, kdo se stane českým mistrem Red Bull 3Style a bude reprezentovat Česko ve světovém finále.Jak se připravují? Je pro ně Red Bull 3Style výzva, nebo procházka růžovou zahradou? A jakou alchymii musí DJ použít, aby měl na parketu pořád plno? O tom se šestice finalistů s námi podělila a i s tím, proč si tuto show nenechat ujít.

Jen 15 minut budou mít finalisté na to, aby oslovili publikum setem poskládaným nejméně ze tří hudebních žánrů, zručností za gramofony, prací s PC, přehrávačem a mixem a svým osobitým projevem. Večerem bude provázet DJ Vec, vystoupí duo Indy & Wich se svým mini koncertem a závěrečnou afterparty bude mít pod taktovkou DJ Czech.

“Co pro soutěžící Red Bull 3Style znamená a jak lehké či těžké je se na ni připravit? Čtěte dál.”

Jak bereš Red Bull 3Style a v čem je tahle soutěž pro djskou scénu přínosná?

DJ Roxtar: Red Bull 3Style je pro mě soutěž, kde můžu pustit uzdu svojí kreativitě. Vždycky jsem měl pocit, že je třeba vnést do DJ scény trochu té „performance”, takovou určitou formu showmanství, protože právě to lidí baví, ta neskutečná energie za pultem. A o tom Red Bull 3Style je – o sbližování lidí skrze nezapomenutelný zážitky plný energie. Proto chci, aby takovej byl i můj set.

DJ Lowa: 3Style je v této době asi jediná soutěž, která mě zajímá, protože kombinuje nejen techniku, ale hlavně party djing. Navíc za ní stojí velký brand, který ji umí perfektně podpořit a celá akce má skvělou úroveň. Navíc, aspoň já to tak cítím, DJ musí předvést, že je schopen bavit lidi a ne jen to, že zvládá milión scratch technik, ale ideálně to umí spojit. Přínos vnímám hlavně v tom, že veřejnost může objevit skutečnost, jaké má djing možnosti a co vše je možné s muzikou dělat live. Naopak pro turtablisty je to výzva, jestli jsou schopni s tím, co umí, pracovat tak, aby bavili normální clubery a využili to, co roky trénují jako přidanou hodnotu jejich vystoupení.

DJ Friky: Každá soutěž je přínosná v tom, že máš motivaci se zlepšovat, což by potom mělo být znát nejen na tvých výkonech, ale na posunu celé scény!

DJ Ondrash: 3Style beru jako „přehlídku” nápadů, využití DJ techniky jak to jen jde a konkrétně v Čechách ukázaní divákům i ostatním DJs, co všechno se kromě mixování tracků dohromady dá při show dělat.

DJ Flux: 3Style je něco úplně nového, nehodnotí se jen technika, ale i výběr muziky a snaha vyhajpovat publikum. Osobně mám z této soutěže rozporuplný pocity, cením technický djing, který se prostě nedá nijak okecat ani žádným jiným způsobem obejít. Hrozně si cením toho, jak Red Bull všeobecně pracuje na promu celý události, djing se tak dostává k širší skupině lidí. Takže se opět posluchači dozví více o práci DJ, že to není jen o pouštění nejpopulárnějších hitovek. Člověk také pozná nové lidi a rozšíří si celkově obzory.

DJ Australan: Tuhle soutěž beru velmi vážně – je to skvělá alternativa k DMC, kde je technický djing cílem soutěže. Ve 3Stylu mě baví to, že člověk ukazuje svou zásobu triků, jak dokáže přemýšlet o muzice, kterou hraje, a hlavně to, že baví crowd, který přijde.

Co obnáší příprava na tento typ DJ soutěže?

 DJ Roxtar: Štěstí přeje připraveným a to zabere hodně času. Vybrat tracky, upravit je, sehnat k nim acapelly, srovnat hudbu tak, aby přechody ladily atd. Potom ještě samotný trénink setu, kde přijdu na dalších 1000 nápadů, jak to vylepšit, takže věčný předělávání. Ale když miluješ to, co děláš, máš odhodlání a tolerantní manželku, můžeš dokázat všechno :).

 DJ Lowa: Je to individuální a je to věc přístupu a toho, co máš natrénováno a jaké máš zkušenosti za předešlé roky. Ale já osobně ve 3Stylu zúročím vše, co jsem se za těch 14 let naučil. Technické skills, jak pracovat s lidmi, jakou vybrat muziku a jak s ní pracovat, jakási intuice, co by mohlo fungovat, dále práci s Maschine MK2 a určitě je to i o tom, jak technicky umíš pracovat na svých strojím a jak umíš využít jejich potenciál. Dále to chce i cit pro hudbu, ideálně i nějaké základy hudební teorie a nějakou znalost editace v hudebních softwarech.

DJ Friky: Pokud to  bereš  opravdu seriózně, tak příprava zabere hodně času a není jisté, že budeš úspěšný, jen malá chyba tě může  rozhodit tak, že celej set  vyjde vniveč ;-). Je to trochu psycho!

DJ Ondrash: Za mě by příprava na takovouhle soutěž měla probíhat tak nějak spontánně. Člověk se musí vyhrát v klubech – vyscratchovat se – a začít vytvářet něco kreativního. Nesmí se moc tlačit na pilu.

DJ Flux: Desítky hodin práce, každej pohyb má svůj smysl, všechno musí pěkně sedět.

DJ Australan: Příprava vyžaduje hodně kafe a brainstormingu… (smích). Je to náročné vymyslet set, který bude super pro lidi, pro které budete hrát, protože to člověk vlastně neví. Trefit se do vkusu není vždy tak samozřejmý. V tom mi hodně pomáhají zkušenosti z party, které běžně hraju. Jinak to může být loterie.

 Co by měl DJ dělat, aby měl pod pódiem pořád narváno?

DJ Roxtar: Když hraješ pokaždé pro trochu jinou sortu lidí, je to asi ten nejtěžší úkol na světě. Musíš být takovej hudební empatik a sledovat průběžně vývoj na parketu, ne mít jenom pořád skloněnou hlavu nad mixákem. Když pochopíš, pro koho hraješ, je to o dost jednodušší. Ale na konci dne to musí bavit nejenom je, ale i tebe, jinak už by ses další večer za ten mixák nepostavil.

DJ Lowa: Na to není recept, ale musíš mít pro to cit a jistou dávku empatie. Taky dobrý vkus na hudbu a je třeba něčím zaujmout, co lidi baví. Určitě být i dost pracovitý a snažit se být napřed oproti konkurenci a samozřejmě je to i věc štěstí. To obecně platí o čemkoli, když chceš být v něčem dobrý. Na druhé straně je to i věc PR a jak se dnes ukazuje, pokud chceš v djingu prorazit, je to i o vlastní tvorbě. Dnešní DJ hvězdy nejsou úspěšné díky tomu, jak hrají, ale díky tomu, že lidi znají jejich hity.

DJ Friky: Pro mě by měl být kreativní s určitou technickou zvládnutostí, to mě baví, ale lidi jsou různí.

DJ Ondrash: DJ je tam od toho, aby bavil lidi, takže bavit lidi. Dostat se jim do hlavy a vracet jim energii, kterou mu dávají.

DJ Flux: Záleží na akci, kde zrovna vystupuje. Někdy stačí zkontrolovat aktuální TOP 20 nebo pěkný outfit a nový účes. Jinde zase hodiny příprav, investice do techniky a hudby.

DJ Australan:Dělat, co ho baví a zároveň co baví lidi. Striktnost se u lidí neodpouští, protože jednoduše odejdou a máte prázdno. Vždycky jsem měl úspěch s tím, že jsem měl takové spojení s lidmi, kdy vycítím, na co mají náladu. Pak se člověk chytne vlny a už to jede…

Tahle akce nemá v Čechách srovnání. Nenechte si tak ujít unikátní premiéru, která tu ještě nebyla.

Red Bull 3Style finále

21.9. 2017, Lucerna Music Bar, Praha

www.redbull.cz/3style

Vstupenky na pokladně Lucerna Music Baru 150 Kč/ na webu Lucerna Music Baru nebo GoOut.net s poplatky (160 Kč)

Facebook event