Livigno bude hostit ZOH 2026

V Livignu se začalo slavit. Tvrdá práce a entuziasmus sklidily své ovoce a poprvé v historii se v Malém Tibetu pojedou olympijské disciplíny v akrobatickém lyžování a snowboardingu. Dlouho očekávaný verdikt Mezinárodního olympijského výboru potvrdil kandidaturu Milána a Cortiny d‘Ampezzo jako pořadatele ZOH 2026. Do Itálie se olympijské hry vrací po 20 letech.

Výsledek hlasování se zástupci Livigna, Milána a Cortiny d‘Ampezzo vyslechli 24. 6. ve švýcarském Lausanne, kde porazili s rozdílem 13 hlasů švédskou dvojici měst Stockholm-Åre.„Náš sen se stal skutečností, a to díky úzké spolupráci všech, kteří se na kandidatuře podíleli, ať už na místní, či národní úrovni. Tvrdě jsme pracovali, abychom tohoto úspěchu dosáhli, a jsme na něj hrdí,“ řekl bezprostředně po vyhlášení starosta Livigna Damiano Bormolini.

Itálie členy MOV oslovila tím, že většina sportovišť již stojí a klade velký důraz na udržitelnost. Stavět se bude pouze nový hokejový stadion, který potom bude sloužit jako koncertní hala, a olympijská vesnice. Ta bude rovněž vybudována v Livignu u Aquagranda Active You. „Nebojíme se výzev, protože až doteď jsme odvedli kus práce na tom, abychom pořadatelství získali, a také proto, že ‚olympijské Livigno‘ bylo vždy součástí naší DNA, dodal Damiano Bormolini. „Díky popularitě skiareálu a množství akcí je Livigno považováno v italských Alpách za královnu vysokohorských sportů. Mnoho šampionů se tu narodilo a je to i místo, kde se rozvíjel freestyle a kam míří stovky sportovců z celého světa,“ pokračuje Luca Moretti, prezident turistické centrály ATP.

Už v kandidatuře Livigno figurovalo jako hostitel dvou disciplín – freestylu a snowboardingu. Ve snowparku Mottolinose pojedou závody na U-rampě, ve slopestylu a Big Air, na Carosello 3000 budou závodníci závodit v akrobatických skocích a jízdě v boulích, Sitas – sjezdovka Tagliede bude hostit soutěž v obřím paralelním slalomu, skikrosu a snowboardkrosu.

Livigno je vyhledávaným místem špičkových sportovců a bez nadsázky se o něm dá říci, že je skvěle vybavenou tělocvičnou pod širým nebem. Sportovci tu najdou vše, co ke svému tréninku potřebují – jedinečné zázemí, infrasktrukturu, širokou nabídku sportovních i relaxačních aktivit, a to vše s přidanou hodnotou vysoké nadmořské výšky. Z našich reprezentantů si resort oblíbili rychlobruslařka Martina Sáblíková, cyklisté Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger, vytrvalkyně Eva Vrabcová Nývltová, běžec do vrchu Ondřej Fejfar, kajakář Josef Dostál, veslař Ondřej Synek a národní reprezentace běžců na lyžích v čele s Lukášem Bauerem.