Parašutista podletěl Karlův most rychlostí 129 km/h!

Hradčany, Vltava, Kampa a… parašutista řítící se obrovskou rychlostí pod Karlův most! Tradiční obrázek historické Prahy v pondělí večer „naboural“ fantastický kousek parašutisty Marka Rahbaniho.

Zkušený parašutista podletěl Karlův most už počtvrté, opět tak učinil v rámci historických slavností Navalis. „Znovu to bylo úžasné. A znovu to byla velká výzva,“ řekl hned po seskoku Mark, který se věnuje tzv. swoopingu, tedy pilotování vysokorychlostních malých padáků.

Na jednom z nich letěl i v pondělí večer nad historickým centrem Prahy, odkud ho pozorovaly tisícovky lidí. „Podlet Karlova mostu je složitý z mnoha důvodů – v Praze nejsou záložní plochy, na které bych mohl přistát, ve 20:45 je skoro tma a také prostředí příliš dobře neznám,“ řekl libanonský rodák, který měl při seskoku na sobě kamery GoPro, několik metrů světelného řetězu či pyrotechniku, díky které daleko za ním létaly jiskry.

Ke kamenným pilířům Karlova mostu se blížil obrovskou rychlostí s vědomím, že po odečtení jeho postavy a výšky padáku má mezi vrcholem mostního oblouku a hladinou Vltavy k dispozici pouze třímetrovou rezervu! Navzdory tomu se mezi pilíře pustil rychlostí 129 km/h, kterou do videa zaznamenala telemetrická funkce kamery GoPro HERO5 Black.

Pár desítek metrů za Karlovým mostem pak Mark přistál do Vltavy, odkud jej vytáhli na člun připravení záchranáři. Půl hodiny po něm pak seskočili další parašutisté, kteří byli vybaveni synchronizovaným systémem LED diod a kteří zářili nad metropolí v barvách české trikolory.

Zajímavostí je, že podobně složitá jako samotný seskok byla administrativní příprava celého projektu. „Probíhala přibližně tři čtvrtě roku. Museli jsme získat povolení od Pražského hradu, hradní stráže, ochranky prezidenta, leteckého úřadu, Povodí Vltavy, hasičů…“ naznačil složitost celého projektu Mark Rahbani.

Jeho seskok se opět uskutečnil v rámci Svatojánských slavností Navalis, k nimž patří také Svatojánské procesí, koncert na Vltavě či velkolepý ohňostroj.
Tagy:   ,