Petr Kopfstein se před závodem v Rakousku proletěl vedle legendy

Šampionát Red Bull Air Race se vrací do Rakouska, ke svým kořenům. Právě v této alpské zemi se totiž nejprestižnější letecká soutěž světa před patnácti roky zrodila. Pro českého pilota Petra Kopfsteina bude ovšem závod ve Vídeňském Novém Městě (15.-16. září)speciální i z dalších důvodů.

Pětkrát v řadě skončil Petr Kopfstein v této sezoně Red Bull Air Race na devátém místě. Nešťastnou sérii prodloužil také v ruské Kazani, po které mu v celkovém pořadí patří deset bodů a dvanácté místo. V minulém roce měl přitom ve stejné fázi sezony na kontě přesně trojnásobný bodový zisk.

„Čím to je? Obecně se dá říct, že máme pomalejší letadlo než soupeři. V zimě jsme měnili mechanika, a tak nebylo možné na stroji pracovat. Kromě toho létáme s trochu starším motorem a neúplně optimální aerodynamikou. Naši soupeři tak nyní mají technologický náskok. V žádném případě to ale neznamená, že bychom byli s tímto stavem smíření. Na zlepšení intenzivně pracujeme!“ říká lídr Teamu Spielberg.

V Rakousku jako doma

Za prolomením závodní smůly poženou Petra v Rakousku tisícovky českých fanoušků, pro které je Vídeňské Nové Město nejbližší závodní lokalitou v této sezoně – z Prahy jim cesta autem zabere čtyři hodiny, z Brna jen dvě. „Těším se na tu obrovskou podporu, jakou od českých fanoušků máme. Je naprosto dechberoucí, kolik českých vlajek je u trati vidět,“ říká karlovarský pilot, pro kterého bude dolnorakouský závod speciální i z dalších důvodů.

Nejenže se tímto závodem vrací ke svým kořenům seriál Red Bull Air Race, který se poprvé uskutečnil v nedalekém Zeltwegu v červnu roku 2003, ale se sousední zemí je propojena také minulost Petra Kopfsteina. „Můj prapraděda pocházel z Vídně. A někteří jeho potomci tam dodnes žijí,“ vysvětluje.

Rakouskou krajinu dokonce najdete i na křídlech Petrova závodního speciálu Edge 540 V3. Titulárním partnerem týmu je totiž Projekt Spielberg, region ve Štýrsku, jehož součástí je nejen slavný motoristický okruh Red Bull Ring, ale také luxusní hotely a okolní zelené kopce, nad nimiž se konal závod Red Bull Air Race naposledy v roce 2016 a u nichž Petr o dva roky dříve přebíral trofej pro celkového vítěze kategorie Challenger.

Nyní se bude létat na letišti ve Vídeňském Novém Městě, kde organizátoři připravili trať s divácky atraktivním statickým startem. Ten mohli fanoušci sledovat naposledy loni v Indianapolis. „To nám bohužel úplně nevyhovuje, protože rozdíl v kvalitě letadel se projeví ještě víc. Samotná trať pak už žádné další záludnosti nemá,“ popisuje Petr Kopfstein.

Pokud se rozhodnete do Rakouska vypravit, použijte při online nákupu vstupenek kód „Kopfstein“, se kterým získáte 15% slevu. Oficiální program začíná už v pátek v 18 hodin autogramiádou pilotů na Hlavním náměstí (Hauptplatz). Sobotní kvalifikace odstartuje v 16 hodin, nedělní závod je na programu od 14 hodin. Letecký program můžete sledovat živě na www.redbullairrace.com. ČT Sport odvysílá záznam v neděli ve 22:35.