V Mladé Boleslavi je nově přes padesát nástěnných maleb. Vděčí za ně street art festivalu Město=Galerie

Letošní street art festival Město=Galerie, který se uskutečnil v Mladé Boleslavi poprvé, je definitivně u konce. Tečku za jeho premiérovým ročníkem, který se konal za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO, udělaly 3. října děti z Dětského centra Klaudiánovy nemocnice. Ty za asistence dobrovolníků dokončily poslední z celkem více než padesáti maleb, které od srpna vznikaly v celkem sedmi městských lokalitách.

„Industriální prostředí Mladé Boleslavi má z pohledu street artu velký potenciál. Naším cílem je probudit u veřejnosti zájem o tento druh umění a začít nahlížet na město jako otevřenou uměleckou galerii. Věřím, že díky této letošní jedinečné akci se nám společně s partnerem, spolkem Město=Galerie, podařilo v tomto směru udělat významný krok kupředu,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Ulice Koněvova, Václavkova I, Václavkova II, Zalužanská, U Penzionu, Gellnerova a třída Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera. V těchto lokalitách bylo během prvního ročníku street art festivalu Město=Galerie v Mladé Boleslavi vytvořeno přes pět desítek nových uměleckých děl včetně šesti velkoplošných nástěnných maleb tzv. muralů. Celkem se do akce zapojilo pětatřicet pouličních umělců.

Dána Batese, Maďara Fatheata či německou trojici Slider, Caparso, Rico doplnili například přední zástupci tuzemské street artové školy Lukáš Kladívko, 3ILLA nebo NOWIS. Ten je také autorem pestrobarevné malby s motivem rozkvetlé horské louky, která překryla dosud nevzhlednou betonovou zeď u Dětského centra Klaudiánovy nemocnice. Toto dílo dokončily právě děti z centra za asistence nemocničních dobrovolníků.

Maximální zapojení veřejnosti a vymezení prostoru pro začínající tvůrce bylo jedním z hlavních definovaných cílů celého festivalu. V rámci tzv. open callu, výzvy pro mladé umělce, tak dostal možnost realizovat své dílo Slovák PANIKA 71. Do akce se zapojili zástupci všech věkových skupin včetně seniorů – třeba prostřednictvím červnových workshopů v Pluhárně, které byly určené nejen pro klienty mladoboleslavského domova seniorů, ale i mladé umělce z mladoboleslavské ZUŠ.

Vyvrcholením veřejné tvorby v rámci premiérového ročníku byl velký graffiti jam na tangentě, kde měli všichni návštěvníci možnost realizovat své nápady. Vzniklo tak mnoho pěkných děl a další jsou v plánu i do budoucna. „Během příštího ročníku bychom záběr festivalu rádi ještě rozšířili. Jsme přesvědčeni, že tímto způsobem můžeme město a jeho industriální prostředí dlouhodobě kultivovat,“ dodává Ladislav Kučera.

Foto: Město=Galerie/Nadační fond ŠKODA AUTO