Zlepšete své hraní: 8 tipů od profesionálního e-sportového hráče

Petr Haramach známý jako Denyk patří k české e-sportové špičce. V herním titulu League of Legends sotva najdete někoho lepšího. Během angažmá ve Španělsku a Německu sbíral zkušenosti v nejvyšší evropské lize, které nyní předává svým spoluhráčům jako lídr českého týmu Entropiq. Přečtěte si jeho tipy, které vám pomohou vstoupit do světa profesionálů.

Vypěstujte si vnitřní disciplínu

Kdo chce v něčem uspět, musí u toho vydržet a nepolevovat, což vyžaduje disciplínu. Mně osobně ji daly sporty, které jsem dělal předtím. V bojových sportech jsem chodíval na trénink několikrát týdně a musel si udělat řád.

Nečekejte jen zábavu

Esporty jsou novou disciplínou, která se pořád rychle vyvíjí. Zatímco dříve se hrálo pro zábavu s kamarády, s nimiž jste si dali pivko, dneska je to sport s každodenním tréninkovým plánem, trenérem, týmovými poradami, sponzory a sportovním psychologem.

Nehrajte bezcílně

Kdo se chce zlepšovat, nedosáhne toho jen tím, že bude hrát jednu hru za druhou. Lepší je odehrát hru, uvědomit si, co jsem se v té hře chtěl naučit a zhodnotit, jestli se mi to povedlo. Důležité je naučit se sledovat progres. Můžu to přirovnat k fotbalu. Nestačí si jít jen tak zakopat. Dobré je říct si, že budu třeba dva týdny trénovat kop ze stejného místa a sledovat, co se stane.

Nechte si otevřená zadní vrátka

Moje hra patří k nejhranějším na světě, věnuje se ji obrovské množství lidí a kariéra může mít jepičí život. Je třeba myslet na vzdělání, školu a jiné aktivity. Je dobré rozvíjet všeobecný rozhled. Ten, kdo si začne hraním vydělávat, by měl myslet na to, že to jednoho dne skončí a není dobré všechny peníze utratit.

Foto: Entropiq

Buďte týmoví

Mnoho hráčů se soustředí na svou vlastní hru, ale uniká jim, že úspěch týmových her spočívá v tom, jak jste silní dohromady. Pracujte sami na sobě, ale současně budujte týmovou taktiku. Právě v ní jsou silní ty nejlepší týmy na světě. Rozhodně je lepší, když jste fyzicky pospolu. Když se navzájem vidíte, mnohem lépe předcházíte konfliktům nebo je dokážete překonat. Tým se může úplně jinak sblížit, než kdybyste se vídali jenom přes internet.

Makejte na své fyzičce

Hraní vyžaduje soustředěnou a vyrovnanou mysl. Mně osobně pomáhá utřídit myšlenky to, že chodím každý den cvičit. V posilovně vypnu a dokážu resetovat svoji hlavu na to, abych byl nachystaný na další den.

Nelžete si do kapsy

Nejdůležitější je umět se zpětně podívat, co člověk za daný den udělal a co mohl udělat lépe. Pokud nastal nějaký problém, spousta lidí raději ukáže prstem na někoho jiného, než na sebe. Důležité je najít upřímnost sama k sobě a schopnost přiznat si vlastní chybu.

Zdravě jezte a dobře spěte

Úroveň hraní ovlivňuje i to, jak člověk žije mimo něj. Uvědomil jsem si, že je důležité zaměřit se na jídelníček i spánkový režim podobně, jako to dělají jiní vrcholoví sportovci. Nejde jen o dostatek spánku, ale jeho pravidelnost.
Tagy:   ,